9. července 2009 10:23 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nezaměstnaní častěji vraždí a páchají sebevraždy

Provaz, sebevražda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Provaz, sebevražda. | foto: Reprofoto

LONDÝN Ekonomická krize si vybírá i oběti na životech. S rostoucí nezaměstnaností stoupá počet vražd a sebevražd. Říkají to američtí a evropští výzkumníci.

Vědci, kteří prozkoumali téměř čtyřicet let záznamů Evropské unie, zjistili, že s každým procentem, o které vzroste nezaměstnanost, se počet vražd a sebevražd zvýší o 0,8 procenta.

Při rychlejším růstu nezaměstnanosti se situace dále zhoršuje. Pokud se počet nezaměstnaných zvýší o tři procenta, přibude vražd a sebevražd již o 4,5 procenta.

Na nárůstu úmrtí se přitom z 28 procent podílí alkohol, což podporuje představu, že ztráta zaměstnání krátkodobě ohrožuje duševní rovnováhu člověka.

„Důsledky finanční krize nutně závisí na tom, jak jednotlivé vlády reagují. Krize způsobuje značné strádání pro mnoho lidi, kteří nemají prostředky na své životní náklady,“ řekl hlavní výzkumník David Stuckler z Oxford University.

Světlejší stránkou nezaměstnanosti je naopak pokles dopravních nehod. Za každé procento, o které nezaměstnanost vzroste, klesne počet nehod o 1,4 procenta. Vědci si to vysvětlují tím, že lidé mají ve špatných časech tendenci méně jezdit autem a více chodí pěšky.

Vzestup počtu sebevražd není podle Stuckera tak strmý v zemích, které vynakládají alespoň 190 dolarů na osobu v programech na pomoc zaměstnancům udržet své zaměstnání nebo se rekvalifikovat na novu práci.

V USA a Británii se podle studie utratí méně než uváděných 190 dolarů.

psp, bloomberg