9. července 2009 9:47 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nezaměstnanost dál roste, už dosáhla osmi procent

Úřad práce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřad práce | foto: Lidové noviny

PRAHA Míra nezaměstnanosti v červnu vzrostla na rovných osm procent z květnových 7,9 procenta. Minulý rok v červnu činila 5,0 procenta. Podle analytiků se tak zatím nenaplňují pesimistická očekávání a růst počtu lidí bez práce je spíše mírný. Naopak inflace opět klesala a meziroční růst spotřebitelských cen v červnu zpomalil na 1,2 procenta z květnových 1,3 procenta. Jde o nejnižší inflaci od prosince 2003.

Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se v červnu meziročně zvýšil o více než 173 tisíc na bezmála 453.000 lidí. Ve srovnání s koncem května se počet dosažitelných uchazečů zvýšil o 6348.

"Míra nezaměstnanosti již dva měsíce v řadě nenaplnila pesimistická očekávání. Největší náraz má již zřejmě trh práce za sebou," komentoval čísla analytik Komerční banky Jan Vejmělek. I tak však podle něj zůstává situace poměrně vážná.

Trh práce bude nadále negativně ovlivňován hospodářskými potížemi českých firem a nezaměstnanost půjde ještě zhruba rok nahoru a bude kulminovat pravděpodobně kolem úrovně deseti procent, dodal.

Celkově úřady práce ke konci června evidovaly celkem 463.555 osob. Je to sice o 5994 uchazečů o zaměstnání víc než ke konci předchozího měsíce, ale podstatně méně než nárůst v prvních třech měsících letošního roku.

"Nárůst nezaměstnanosti se v posledních třech měsících zpomalil díky mírnému oživení v sezónně orientovaných odvětvích jako stavebnictví, lesnictví a podobně.

Vzhledem k tomu, že v této oblasti nacházejí lepší uplatnění muži, vyrovnalo se mezi uchazeči o zaměstnání (po několikaměsíčním nárůstu podílu mužů) zastoupení obou pohlaví.

Ke konci června registrovaly úřady práce 231.758 žen, což bylo rovných 50 procent z celkového počtu nezaměstnaných," uvedlo ministerstvo.

Inflace bude brzy začínat nulou
Meziroční růst spotřebitelských cen v červnu zpomalil na 1,2 procenta z květnových 1,3 procenta. Jde o nejnižší meziroční růst od prosince 2003. Meziměsíční inflace v červnu zůstala na květnové úrovni. Tento vývoj ovlivnilo podobně jako minulý měsíc hlavně zvýšení cen pohonných hmot a pokles cen potravin.

"Na inflaci se jasně promítá recese, respektive slabá poptávka, která tlačí ceny spotřebního zboží obecně dolů. A tento tlak se zesílí ještě v dalších měsících, kdy se ukáže, že oživení je ještě daleko," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Meziroční inflace podle něj dál bude klesat a brzy bude inflace začínat nulou. "Není vyloučeno, že se bankovní rada ČNB opět vrátí k diskusi o snižování sazeb," dodal.

ČTK