8. dubna 2009 9:28 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nezaměstnanost se blíží k osmi procentům

Počet lidí, kteří mohli nastoupit do práce se meziročně zvýšil o více než 125 tisíc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počet lidí, kteří mohli nastoupit do práce se meziročně zvýšil o více než 125 tisíc. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Počet lidí bez práce proti minulému měsíci opět stoupl a dostal se téměř k 450 tisícům. Z únorových 7,4 procenta tak míra nezaměstnanosti vzrostla na 7,7 procenta. Ačkoliv se tak zástup nezaměstnaných v březnu rozšířil o dalších 20 tisíc, tempo propouštění klesá.

Oproti loňskému březnu míra nezaměstnanosti narostla o více než dvě procenta. Počet lidí, kteří mohli nastoupit do práce se tak zvýšil o více než 125 tisíc. Oznámilo to dnes ministerstvo práce a sociálních věcí.

Nezaměstnanost v březnu 2009

Současná úroveň s 448.912 uchazeči o zaměstnání je nejvyšší od února 2007. Počet volných pracovních míst se přitom dostal na hodnoty registrované v průběhu roku 2005. V rámci zemí Evropské unie se jedná o třetí nejnižší nezaměstnanost, upozornil mluvčí ministerstva Jiří Sezemský.

Z nejhoršího ještě venku nejsme

Podle analytiků se nezaměstnanost bude letos dále zvyšovat. "Zvyšuje se riziko, že míra nezaměstnanosti se přehoupne na počátku příštího roku přes deset procent. Prozatím očekáváme na začátku roku míru nezaměstnanosti 9,8 procenta. Důvodem pokračujícího růstu počtu nezaměstnaných bude pokles výkonnosti české ekonomiky v letošním roce, a to především kvůli výraznému propadu průmyslové výroby," nastínil Jiří Škop z Komerční banky.

Většina okresů už je ve dvojciferných číslech

Meziměsíční nárůst nezaměstnaných zaznamenalo 73 úřadů práce, pokles čtyři. Nejvíce lidí bez práce přibylo v okresech Rychnov nad Kněžnou, Praha - východ, jejich počet poskočil o 13 procent. Jen o málo lepší je situace v Šumperku a Plzni-jih. Naopak na Písecku nezaměstnanost klesla o silné čtyři procenta. Míra nezaměstnanosti se snížila i v Českém Krumlově, Lounech a Jeseníku.

Vyšší míru nezaměstnanosti než republikový průměr vykázalo 45 okresů, nevyšší byla stejně jako v předchozích měsících v okresech Most s 14,9 procenta, Jeseník s 14,6 procenta, Bruntál s 14,1 procenta, Karviná (13,7 procenta) a Znojmo s 13,5 procenta. Naopak nejnižší podíl lidí bez práce byl jako vždy v pražských okresech, kde se sice nzaměstnanost drží pod třemi procenty, přesto ale roste.

Míra registrované nezaměstnanosti byla výrazně vyšší u žen, celkem 8,7 procenta, u mužů činila sedm procent.

Lidovky.cz