4. ledna 2009 13:04 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nezaměstnanost v EU stoupne o 2%

Eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci Vladimír Špidla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci Vladimír Špidla. | foto: Lidové noviny

PRAHA Podle odhadů Evropské komise by měla letos kvůli světové finanční krizi v Evropské unii vzrůst nezaměstnanost v průměru o dvě procenta. V pořadu Otázky Václava Moravce to dnes řekl eurokomisař pro zaměstnanost a sociální věci Vladimír Špidla.

Růst nezaměstnanosti v jednotlivých zemích EU podle něj nebude stejný. "V současné době víme, že nejsilnější dopady na pracovní trh jsou ve Španělsku, Velké Británii a Irsku," uvedl Špidla. Poslední údaje o nezaměstnanosti v unii pochází z října. Počet nezaměstnaných tehdy vzrostl na 7,1 procenta ze zářijových sedmi procent.

Boj s hospodářskou krizí bude jedním z hlavních úkolů českého předsednictví Evropské unie. Podle českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga bude nejobtížnější udržet soudržnost jednotlivých států EU, a zabránit egoismu jednotlivých členských zemí.

Hospodářská krize se během českého předsednictví prohloubí a situace bude v jeho závěru velmi vážná, uvedl v České televizi Schwarzenberg.
ČTK, Lidovky.cz