8. listopadu 2011 10:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nezaměstnaných je nejméně od června 2009

Nezaměstnanost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost | foto: Shutterstock

PRAHA Míra nezaměstnanosti v říjnu klesla ze zářijových osmi procent na 7,9 procenta. Úřady práce evidovaly 470.618 uchazečů o práci. To je nejméně od června 2009. Meziměsíčně jejich počet klesl o 4497. Ubylo však také volných pracovních míst.

Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Ve srovnání s loňským rokem klesl počet evidovaných nezaměstnaných o 24.543. Do práce mohlo okamžitě nastoupit 451.968 uchazečů o zaměstnání.

Bylo to o 6188 méně než na konci předchozího měsíce. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2010 byl jejich počet nižší o 30.752 osob.

"Zdá-li se to někomu jako úspěch, musím ho zklamat. V letech 1999 až 2009 míra nezaměstnanosti v říjnu v průměru klesala meziměsíčně o 0,2 procentního bodu. Letošní pokles o 0,1 bodu je tedy podprůměrný a ukazuje na slabost ekonomiky," sdělil Lidovkám.cz Vladimír Pikora z Nextfinance.

KOMENTÁŘ VLADIMÍRA PIKORY

Obávám se, že pokles nezaměstnanosti pomalu končí. V prosinci míra nezaměstnanosti začne růst a v lednu bude už zase nad devíti procenty. Delší výhled je ještě horší.

Ekonomika výrazně zpomalí svůj růst. Finanční trhy se budou bát kvůli předlužení jihu Evropy rozpadu eurozóny. Stále více se bude mluvit o možnosti recese. Pokud někomu porostou zakázky, spíš přetíží stávající kapacity, než aby nabíral nové lidi.

"Už čtrnáctý rok po sobě se říjnová nezaměstnanost nezhoršuje," uvedl k údajům analytik společnosti Citfin Tomáš Volf. Naposledy šla vzhůru v roce 1997. Ani první letošní mrazy podle něj neznamenaly žádné velké propouštění v oblasti sezónních prací či stavebnictví.

"Faktem ale je, že včerejší čísla právě o stavebnictví nedávají příliš nadějí do budoucn," dodal. Další měsíce budou poznamenány především úsporami ve státních výdajích na stavebnictví a negativními odhady tempa domácí ekonomiky pro příští rok.

REGIONÁLNÍ ROZDÍLY:

Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 43 okresů. Nejvyšší byla v okresech Most, 15 procent, a Bruntál, 14,3 procenta. Nejnižší míra nezaměstnanosti byla v okresech Praha-východ, 3,3 procenta. Meziměsíční pokles nezaměstnanosti byl zaznamenán v 57 okresech. Největší pokles byl v okrese Pelhřimov, o 3,9 procenta.

Volných pracovních míst evidoval na konci října Úřad práce 38.732 volných pracovních míst. Jejich počet byl o 1063 nižší než v předchozím měsíci. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 12,2 uchazeče.

Nejtěžší bylo sehnat zaměstnání v okrese Děčín, kde na jedno volné msto připadalo v průměru 42,5 evidovaných nezaměstnaných. Počet volných pracovních míst klesá již druhým měsícem.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!