10. dubna 2009 13:27 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

'Neznámý úředník bez politických ambicí'

Jan Ficher při jmenování premiérem na Hradě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Ficher při jmenování premiérem na Hradě. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Neznámý úředník, převaha Václava Klause, velká koalice. Tato slova se objevují na stránkách dnešních evropských novin, které komentují včerejší jmenování Jana Fischera do českého premiérského křesla.

Nejrozsáhlejší komentář zveřejnil ruský Kommersant, který za hlavní Fischerovu přednost označuje to, že dosud nikdy neprojevil žádné politické ambice a z premiérského křesla se míní vrátit do předchozí funkce. Zároveň však deník zdůrazňuje, že tento doposud neznámý pražský úředník bude po tři měsíce řídit Evropskou unii, než její vedení v červnu převezme Švédsko.

"Doteď se v republice debatuje o tom, jak velkou škodu způsobila opozice (odvoláním vlády Mirka Topolánka) prestiži Česka jako předsedající země...

Nový premiér nyní bude nucen se za chodu zapojit do přípravy nastávajících summitů EU s Ruskem, Čínou, východoevropskými státy a možná ještě i s USA, nemluvě o práci s vedením členských zemí unie při řešení politických a hlavně ekonomických problémů," poznamenal Kommersant.

48% lidí Fischerovi věří. Podporu má hlavně u voličů ČSSD

Jana Fischera, který byl ve čtvrtek jmenován novým premiérem, považuje za vhodného kandidáta na předsedu dočasné úřednické vlády 48 procent lidí. Asi třetina občanů má opačný názor.

Největší podporu má Fischer u voličů ČSSD, nejmenší u příznivců ODS. Přitom právě předseda ODS Mirek Topolánek podle některých informací Fischera do této funkce vybral. Na otázku, zda Fischer zvládne české předsednictví Evropské unie, odpověděla kladně necelá polovina respondentů, záporně asi třetina. Asi pětina lidí na Fischera nemá jasný názor.

               Factum Invenio, ČTKPostup vůdce opozice Jiřího Paroubka lze prý však naprosto chápat, protože "není politika, který by nevyužil kritické situace svého oponenta k tomu, aby jej zbavil postavení a sám o ně neusiloval", a to tím spíše, že podle průzkumů sociální demokraté mohou počítat s přesvědčivým vítězstvím v nastávajících volbách.

Francouzský deník Le Figaro přišel s titulkem: Český premiér "bez politických ambicí", a cituje Hospodářské noviny, že právě proto byl Fischer do této funkce vybrán. Podle Libération "je to tedy euroskeptický Václav Klaus, který má opět navrch". S odvoláním na český vládní zdroj Libération dodává, že Klaus "povede evropské vrcholné schůzky, aby zajistil kontinuitu".

Lidovky.cz, ČTK