Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

NIEDERMAYER: Velká penzijní chyba

Luděk Niedermayer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luděk Niedermayer | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Po ekonomicky obtížně vysvětlitelném, a dokonce i politicky neracionálním zrušení zdravotních poplatků (nápadu socialistů, který bohužel podpořilo ANO i lidovci) vyplouvá další vládní politický parník - zrušení druhého penzijního pilíře (který opět na jejich podpoře bude stát).

Je to další zásadní ekonomická chyba. A nebude zadarmo. Reforma provedená minulou vládou byla řekněme z 90 procent správná.

Ekonomická nestabilita a politická manipulovatelnost hluboce deficitního státního „pay as you go“ pilíře měla dostat protiváhu v nárůstu úspor, které si občané budou ve druhém (a třetím) pilíři tvořit. Žádná z metod ekonomického zajištění na penzi není prosta rizik, ale právě rozložení úspor do různých nástrojů je nejlepší cesta, jak riziko snížit.

ČTĚTE TAKÉ:

Ještě větší náklad může být opět demonstrovaná neschopnost českých politiků dohodnout se na pro společnost klíčových, potřebných, dlouhodobých politikách.

A poté, co vzniknou, je držet při životě. I proto je smutné, že vláda si právě zrušení druhého pilíře, dobrovolného, leč využívajícího část povinného odvodu občanů, zvolila jako politický cíl. A je na cestě ho realizovat.

Nové údaje říkají, že lidé o své peníze nepřijdou, což je dobrá zpráva pro ty, kdo se do systému připojili (i když není jasné, jak bude řešena situace, kdy dlouhodobě směrované investice budou mít v krátkém horizontu, po kterém vláda systém násilně ruší, záporný výnos). Je dokonce otázkou, do jaké míry se dokonce neotvírá šance na „vytažení“ pár tisícovek ze státního pilíře tím, že se do něj lidé na zbývající rok přihlásí.

Platit budou firmy i stát

Špatně to skončí pro fondy, které do systému vstoupily. Jejich náklady na rozjetí systému nebudou kompenzovány budoucími zisky a nevím, jak se vláda chce bránit jejich „nespokojenosti“ (doufám, že ne způsobem „a la Orbán“, který si do firem chodí občas pro peníze jako do kasičky).

Kromě těchto ztrát potkají firmy „ztráty“ z neefektivního užití kapitálu (kapitálový požadavek na fondy byl velmi vysoký). To je od státu v době, kdy finanční instituce mají kapitálu nedostatek, opravdu špatná politika. V obecné rovině je toto varování pro firmy, které chtějí u nás do strategických, dlouhodobých projektů investovat.

Náklady jsou i na straně státu - uvidíme, kolik peněz nakonec 2. pilířem „proběhne“ a v rozporu s očekáváním se nestanou penzijní úsporou, ale „rychlou hotovostí“, do stoupy půjdou i náklady státu, vynaložené na komplikovaný systém administrace systému.

Nic než nejistota Nejhorší však je, že vláda kromě boření existujícího vůbec nenaznačuje, co občanům nabídne, aby snížila jejich obavy z ekonomické situace v penzi. Sen některých politiků o „tichém“ přerozdělení penzí ve prospěch těch, kdo do systému málo odvádějí, Ústavní soud (doufejme) definitivně rozbil.

A realitu toho, že odchod do penze musí být v souladu s očekávanou délkou života, neporazí na dlouho žádná ideologie. A bez rozložení penzijních úspor mezi průběžný a fondový systém občany nic než nejistota, spojená s neustále napjatým stavem rozpočtu, který průběžný systém drží nad vodou, nečeká.

Vládě se nabízí větší podpora třetího, plně dobrovolného pilíře, ale jeho fiskální podpora ve svém důsledku bude stejně drahá jako částečný opt out, který teď vláda s velkou slávou ruší. Jinými slovy, ani na ni zřejmě peníze nebudou.

Třeba i proto, že ty se pod vlivem nepromyšlených vládních rozhodnutí z rozpočtu vesele kutálejí. A proto zřejmě třetí pilíř nezůstane ničím jiným než rezervou pro penzisty na nákup pračky a televize, nikoliv na podporu slušné životní úrovně...

Shrnuto a podtrženo, málo elegantní a zdaleka ne dokonalý pokus, kterým se minulé vlády pokusily do jisté míry úspěšně stabilizovat penzijní systém a zvýšit jistotu (i možnost volby) pro občany, přijde o svůj podstatný element.

Ten, jehož význam měl dále růst. Pro následující vlády pak vzniká úkol toto špatné rozhodnutí odčinit. V situaci, kdy velké a důležité věci se z čistě politických či „mediálních“ důvodů ruší, to bude ještě obtížnější, než tomu bylo u pokusu minulého. Neměli bychom proto mít z toho, co vláda chystá, vůbec radost.

Autor je bývalý viceguvernér ČNB, dnes je poslanec EP za TOP a STAN.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

STAPO mechanizace s.r.o.
Automechanik

STAPO mechanizace s.r.o.
Praha
nabízený plat: 15 000 - 25 000 Kč