16. dubna 2014 16:16, aktualizováno  16:53 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nižší daň na pleny, léky a knihy by mohla platit už od příštího roku

Bohuslav Sobotka  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) souhlasí se zavedením desetiprocentní sazby na léky, knihy nebo dětskou výživu. Tiskoviny by ale v této sazbě být neměly. Předseda vlády však zároveň uvedl, že snížení sazeb daně z přidané hodnoty o procentní bod tak, jak jej navrhuje ministr financí Andrej Babiš (ANO), není součástí dohody koalice a mělo by nepřiměřené dopady do rozpočtu.

"Dokázal bych si představit, že bychom ji snížili až na pět procent, ale deset procent je slušný a rozumný kompromis," řekl na tiskové konferenci po jednání vlády Sobotka. Třetí sazba DPH by mohla být zavedena již od příštího roku.

ČTĚTE TAKÉ:

S odvoláním na konvergenční program z dílny ministerstva financí uvedl deník MF DNES, že by měly základní a snížená sazba DPH od roku 2016 klesnout o procentní bod na 20 a 14 procent. "Další změny v sazbách nejsou hodnoty koalice a myslím si, že by byly takové dopady, že si to nemůžeme dovolit," uvedl k tomu premiér.

Podle dosud schváleného zákona, který chce nynější vláda změnit, se od ledna 2016 mají obě sazby sjednotit na 17,5 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.