28. července 2014 9:36 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Cestovní ruch i přes dotování od roku 2007 stagnoval, zjistili kontroloři

Turistka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turistka - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo pro místní rozvoj dalo v letech 2007 až 2013 na posílení cestovního ruchu z evropských fondů a ze státních zdrojů nejméně 49 milionů korun, přesto jeho výkonnost v uvedeném období stagnovala nebo klesala.

Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), jejíž výsledky oznámil jeho mluvčí Jaroslav Broža. Podle úřadu ministerstvo navíc nemá dostatečné nástroje na průkazné a ucelené monitorování a hodnocení podpory turistiky.

NKÚ se zaměřil na kontrolu toho, jak ministerstvo pro místní rozvoj plní úlohy v oblasti turistiky a v poskytování a čerpání její podpory z Národního programu podpory cestovního ruchu, z Integrovaného operačního programu a čtyř regionálních operačních programů. Vedle ministerstva kontroloři prověřovali regionální rady soudržnosti Jihovýchod, Jihozápad, Severovýchod a Střední Morava a 12 vybraných příjemců dotací, mezi nimi například centrálu cestovního ruchu CzechTourism.

Národní program podpory cestovního ruchu měl zpřístupnit aktivity spojené s cestováním znevýhodněným skupinám jako rodinám s dětmi, mládeži, studentům, seniorům nebo handicapovaným. Ministerstvo pro místní rozvoj ale nesledovalo, jestli projekty podpořené z tohoto programu uvedenému cíli skutečně slouží a do jaké míry jsou orientované na cílové skupiny, uvedl Broža a doplnil, že hodnocení kvality žádostí o dotaci navíc bylo u tohoto programu vysoce subjektivní.

Kontroloři rovněž zjistili, že šest ze sedmi kontrolovaných projektů z Integrovaného operačního programu bylo nedostatečně připraveno, přičemž tři z nich byly z toho důvodu předčasně ukončeny.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)