Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

NKÚ zprůhlední rozpočet. Spustí také aplikaci pro whisteblowery

Prezident NKÚ Miloslav Kala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident NKÚ Miloslav Kala | foto: ČTK

PRAHA Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) na svých webových stránkách spustí novou aplikaci, takzvaný rozklikávací ropočet. Veřejnost tak bude moci na internetu sledovat, jak NKÚ hospodaří, odkud čerpá peníze a jaké měl výdaje za služby i běžný provoz. Novinkou na stránkách úřadu bude také "whisteblowerské okénko". Úřad si klade za cíl zjednodušit komunikaci s veřejností.

Prezident úřadu Miloslav Kala si novou aplikaci pochvaluje. „Snažíme se úřad co nejvíce otevřít veřejnosti a rozklikávací rozpočet je jen dalším z kroků na této cestě. Pokud kontrolujeme, jak hospodaří jiní, je namístě odkrýt, jak si sami vedeme,“ uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

NKÚ bude rozpočet na webu aktualizovat jednou týdně. Uživatelé se budou moci rychle prostřednictvím banneru na domovské stránce úřadu dostat k hospodaření NKÚ, a to jak v textové, tak i grafické podobě. 

Více o rozklikávacím rozpočtu

Rozpočet bude doplněn i o přehled veřejných zakázek NKÚ s cenou vyšší než 50 tisíc korun, s jejich stručným popisem, datem zveřejnění a prolinkem na profil zadavatele. Uživatelé budou mít možnost také nahlédnout do závěrečných účtů NKÚ z minulých let

Náklady na vznik aplikace prý byly téměř nulové. Zaměstnanci ji vytvořili v rámci své běžné pracovní náplně, stojí v tiskové zprávě úřadu.

„Samozřejmě posíláme informace prostřednictvím státní pokladny i do informačního systému Monitor Ministerstva financí, který by měl funkci rozklikávacího rozpočtu plnit. Je podle nás ale nepřehledný, málo aktuální a hlavně jsou v něm souhrnné údaje, které nemají pro uživatele rozklikávacích rozpočtů dostatečné rozlišení," vyjmenovává Kala důvody, proč se úřad rozhodl k inovaci. "Snad budeme mezi správci rozpočtových kapitol první vlaštovkou,“ doufá.

K jednodušší komunikaci mezi úřadem a veřejností má také nově přispět „whistleblowerské okénko“. Půjde o možnost anonymně posílat tipy ke kontrolní činnosti pomocí elektronického formuláře. „Eminentně nás zajímají informace od insiderů, kteří při své práci narážejí na nehospodárnosti či dokonce korupční jednání,“ řekl Kala.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...