Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

NKÚ: Nové mechanismy proti únikům DPH nesplnily očekávání

Nejvyšší kontrolní úřad. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší kontrolní úřad. Ilustrační foto. | foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

PRAHA Účinnost výběru některých daní, například daně z přidané hodnoty, spotřebních daní nebo daní z příjmů fyzických osob, je stále nízká. Nové mechanismy, které měly zabránit únikům na DPH, nepřinesly očekávané účinky.

Uvádí to Nejvyšší kontrolní úřad ve svém stanovisku k návrhu státního závěrečného účtu za loňský rok. „Naopak mezera DPH se v absolutních číslech zvýšila a rostoucí objem nedoplatků na této dani je snižován z velké míry odpisem, nikoliv jejich uhrazením,“ uvádí NKÚ.

Na DPH stát loni vybral meziročně o 10,3 miliardy korun více, celkem to bylo přes 230 miliard. Na toto zvýšení mělo však vliv také to, že finanční úřady zadržely vyplácení nadměrných odpočtů na DPH za období roku 2013, ale následně je loni z velké části vyplatily, podotýká NKÚ.

Objem nedoplatků na DPH loni podle státního závěrečného účtu meziročně poklesl téměř o čtvrtinu na 74 miliard korun. Na nedoplatcích u DPH stát loni vymohl 1,9 miliardy korun. Úřady loni odepsaly pro nedobytnost daňové pohledávky v celkovém objemu 71,5 miliardy korun, což bylo o 47 miliard Kč meziročně víc, ale také aktivovaly již odepsané nedoplatky za víc než 36 miliard korun.

Vláda nedodržela rámec výdajů

Proti únikům na DPH slouží například přenesení daňové povinnosti na odběratele služeb a zboží, tzv. reverse charge. Od příštího roku mají začít plátci daně posílat i kontrolní hlášení. Ve Sněmovně také čeká na projednání vládní návrh na elektronickou evidenci tržeb, který má také bránit daňovým únikům.

NKÚ ve svém stanovisko k loňskému hospodaření státu poukazuje i na to, že vláda při sestavování návrhu rozpočtu v roce 2013 nedodržela schválený rámec výdajů na rok 2014, který svým usnesením stanovila Sněmovna. Bývalá úřednická vláda Jiřího Rusnoka pouze konstatovala v září 2013, že rámec překročí o 28 miliard.

Rozpočet loni skončil schodkem 77,8 miliardy korun, zatímco schválený rozpočet předpokládal schodek 112 miliard Kč. Lepšímu výsledku podle NKÚ pomohlo nedočerpání výdajů v rozsahu 28,8 miliardy korun a překročení příjmů o 5,4 miliardy korun.

 

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....