Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

NKÚ nově zkontroluje správu zahraničních pohledávek státu. Kontrola začne letos v září

Sídlo NKÚ v budově Tokovo se nachází v pražských Holešovicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo NKÚ v budově Tokovo se nachází v pražských Holešovicích. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA  Nejvyšší kontrolní úřad prověří, jak ministerstvo financí spravuje zahraniční pohledávky civilního charakteru. Vedení úřadu zařadilo nově tuto kontrolu do svého letošního plánu. Kontrola začne v září a skončit má v dubnu příštího roku, sdělil mluvčí úřadu Václav Kešner.

Ke konci roku 2018 evidovala Česká republika zahraniční pohledávky převážně vůči rozvojovým zemím v celkové výši 26,4 miliardy korun. Z toho pohledávky civilního charakteru představovaly zhruba 18,7 miliardy korun.

Ministerstvo podle Nejvyššího kontrolního úřad (NKÚ) rozlišuje zahraniční pohledávky civilního charakteru a speciálního charakteru s tím, že pohledávky speciálního charakteru vznikly z dodávek a úvěrů pro vojenské účely a vztahují se na ně zvláštní zákony.

Úřad zahraniční pohledávky prověřoval už v roce 2013 a jak tehdy uvedl, ministerstvo nebylo při jejich vymáhání úspěšné. Zjistil tehdy řadu nedostatků. Šlo například o nevýhodně koncipované smlouvy uzavřené bez výběrového řízení nebo vysoké náklady spojené s vedením účtů. 

Zjistil také promlčenou pohledávku, v rámci které mělo ministerstvo inkasovat 15 milionů amerických dolarů, tedy asi 348 milionů korun v nynějším kurzu. Kvůli tehdejším zjištěním podal NKÚ trestní oznámení. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) tehdy řekl, že za jeho působení nebyla podepsána žádná deblokační smlouva bez výběrového řízení, který by byla nevýhodná pro stát. Zároveň upozornil, že smlouvy bez výběrového řízení byly uzavřeny v letech 1999 až 2004, jak uvedl i NKÚ.

Úřad se chce nyní zaměřit hlavně na to, jak se ministerstvo se zjištěnými problémy vypořádalo a jestli se podařilo praxi spojenou s pohledávkami zlepšit, uvedl mluvčí.

Ministerstvo financí pohledávky začalo spravovat na základě dohod z 90. let uzavřených v souvislosti s rozdělením České a Slovenské Federativní Republiky. Koncem roku 1998 představovaly civilní pohledávky 122 miliard korun, ke konci roku 2012 spravovalo ministerstvo tyto pohledávky v objemu 16 miliard korun.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...