17. března 2014 8:31 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Zlaté vejce ministerstva dopravy hospodaří dobře, ukázal audit NKÚ

Dopravní letadlo (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní letadlo (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Podle Nejvyššího kontrolního úřadu hospodařilo Řízení letového provozu v letech 2011 a 2012 dobře. Nedostatky ale kontroloři zjistili u jeho zakladatele, ministerstva dopravy. Nevypracovalo například koncepci letecké dopravy, přestože mu to ukládá zákon, o výsledcích kontroly informovala mluvčí NKÚ Olga Málková.

Ministerstvo také nestanovilo v rozporu s manažerskou smlouvou podmínky pro výplatu nezaručené části mzdy generálního ředitele ŘLP. Za rok 2011 generální ředitel dostal odměnu za dobrý hospodářský výsledek, za rok 2012 tato nezaručená složka platu nebyla generálnímu řediteli vůbec přiznána.

ČTĚTE TAKÉ:

Zvyšování hrubého zisku

V roce 2011 ŘLP zvýšilo hrubý zisk meziročně o 38,1 procenta na 280 milionů korun a o rok později navýšilo hrubý zisk o pětinu. Při stagnaci obratu na zhruba 3,2 miliardy korun společnost vydělala 336,8 milionu korun. Zdrojem příjmů ŘLP byly z více než 95 procent letové provozní služby. Podle analýzy vypracované kontrolory NKÚ byl podnik v těchto dvou letech finanční stabilní.

ŘLP

ŘLP je státním podnikem, který vznikl v lednu 1995. Poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Letiště Václava Havla - Praha, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary.

Nedostatky našlo NKÚ při kontrole schvalování některých klíčových dokumentů. Ministerstvo dopravy například neschválilo za roky 2011 a 2012 výroční zprávy ŘLP a neupravilo ani statut státního podniku v návaznosti na změnu předmětu podnikání.

Nepřítomný radní

Ministerstvo také podle kontrolorů tolerovalo nečinnost jednoho z členů dozorčí rady ŘLP, který se ze sedmi zasedání rady zúčastnil pouze jednoho. Dalšího člena dozorčí rady pak ministerstvo nejmenovalo znovu nebo nenahradilo, přestože uběhl už rok a půl od konce jeho funkčního období.

ŘLP podle NKÚ pochybilo, když nepožádalo ministerstvo o souhlas s pronájmem stravovacího zařízení v jedné ze svých budov, přestože podle pravidel musí užívání určeného majetku třetí osobou vždy schválit zakladatel.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!