Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Celníci jsou nedůslední při vymáhání pokut u cizinců, vytýká NKÚ

Sortiment alkoholu ve stánku v Bohumíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sortiment alkoholu ve stánku v Bohumíně. | foto: ČTK

PRAHA Nejvyšší kontrolní úřad vytýká Celním úřadům občasnou nedůslednost při vybírání a vymáhání pokut v rámci dělené správy. Neúspěšní jsou celníci zejména v případě cizinců, jednotlivé celní úřady při vymáhání těchto pokut postupují nejednotně. Ti, kteří pokuty ukládají, navíc podle NKÚ předávají celníkům údaje o jejich splatnosti často se značným zpožděním, někdy až několika let. Informovala o tom mluvčí NKÚ Olga Málková.

K takzvané dělené správě dochází tehdy, pokud ten, kdo uložil pokutu, není zároveň oprávněn ji vybrat či vymáhat. V tom případě tato povinnost přechází právě na celní úřady. Ty tak vybírají a vymáhají pokuty, které uložila například Česká obchodní inspekce, Státní veterinární správa nebo jednotlivé obce.

ČTĚTE TAKÉ:

Kontroloři se zaměřili na roky 2011 a 2012. V těchto letech evidovaly celní úřady zhruba 1,1 milionu pokut za šest miliard korun, vymohly jich asi 825 000 v celkové hodnotě 5,4 miliardy Kč. NKÚ ale jejich úspěšnost prověřil na vzorku 206 případů za celkem 23,9 milionu korun, z nichž se celníkům podařilo vybrat jen 5,2 milionu korun.

Problémem je podle NKÚ vymáhání pokut od cizinců, konkrétní čísla ale úřad neuvedl. Generální finanční ředitelství nepřipravilo celním úřadům pro tyto případy žádnou metodickou instrukci, a ty tak podle NKÚ postupují často nejednotně. Například Celní úřad pro Plzeňský kraj zjišťoval u cizinců alespoň peníze na bankovních účtech, zatímco Celní úřad pro Ústecký kraj po zaslání vyrozumění o nedoplatku obyčejnou zásilkou už dále nedoplatek nevymáhal a odepsal ho pro nedobytnost.

Nevyužití všech možností

U více než třetiny nedoplatků s alespoň třemi měsíci po splatnosti celní úřady nevyužily všech možností, které pro vymáhání měly, tvrdí NKÚ. "Třeba celníci v Plzeňském kraji si v katastru nemovitostí ověřili majetek firmy s dluhem téměř milion korun, ale o zřízení zástavního práva rozhodli až za další dva roky," uvedla mluvčí.

Ti, kteří pokuty ukládají, ale podle NKÚ předávají celníkům údaje o jejich splatnosti často s velkým zpožděním. "U 73 procent případů z kontrolovaného vzorku to bylo po více než 30 dnech, výjimkou ale nebyly ani prodlevy delší než dva roky," sdělila Málková. Například Mikulov požádal v roce 2011 o vymáhání sedmi pokut uložených v roce 2006, 11 pokut z roku 2007 a 66 pokut z roku 2008. Podobně Orlová žádala v roce 2011 po celních úřadech vymoci 486 pokut uložených před dvěma roky.

NKÚ zjistil nedostatky také při účtování pokut. Státní veterinární správa například neúčtovala o zhruba 65 procentech pokut, které uložila. "Její účetnictví tak nebylo úplné a správné," uvedl NKÚ.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Exekuce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Exekuce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Exekuce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!