8. ledna 2010 10:44 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nová ekonomická 'desetiletka' EU přinese bič na nepřizpůsobivé

Vlajky ČR a EU | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajky ČR a EU | foto: Shutterstock

BRUSEL/MADRID Španělské předsednictví bude usilovat o to, aby nový desetiletý ekonomický plán EU, označovaný jako ekonomická strategie 2020, měl závazné cíle ale i jasně definované nástroje. Těmi by se mělo tlačit na státy, pokud by plán nedodržovaly.

Podle zpráv médií to řekl španělský premiér José Luis Zapatero. Novou strategii bloku na druhé desetiletí by EU chtěla schválit v příštích měsících.

"Je to naprosto nezbytné pro ekonomickou strategii 2020," prohlásil o potřebě mít v plánu také závazné cíle i "korektivní opatření" španělský ministerský předseda, jehož země tento půlrok EU předsedá. Státy, které by dohodnuté cíle nesplňovaly, by podle jeho představ například mohly přijít o část peněz, které nyní z EU dostávají.

"To je něco, co hodláme položit na stůl. Avšak nemohu předejít výsledky této debaty," citoval jeho slova ze setkání s novináři ve Španělsku například server EUObserver. Na dodržování pravidel by měla podle něj dohlížet Evropská komise.

Dá se nicméně očekávat, že podobné návrhy vyvolají mezi členskými státy 27členného bloku vášnivé diskuze. O plánu se budou šéfové států a vlád bavit na neformálním summitu v Bruselu
již 11. února. V březnu se pak koná pravidelná vrcholná schůzka, na níž by se měla strategie schvalovat.

ČTK