Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nová prognóza přisoudila Česku vyšší růst. Rizikem jsou důsledky brexitu

Jak úročit své úspory? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak úročit své úspory? | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo financí zlepšilo odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,6 procenta z listopadových 2,5 procenta. Pro loňský rok odhad úřad také zlepšil na 2,5 procenta o desetinu procenta. Vyplývá to z nové makroekonomické predikce resortu.

V roce 2018 by měl ekonomický růst podle prognózy mírně zpomalit na 2,4 procenta. Podle ministerstva financí by měl letos letos i příští rok odrážet normální podmínky a možnosti české ekonomiky a příznivý vývoj podmínek v zahraničí.

„V letech 2017 a 2018 by růst měl být tažen zejména domácí poptávkou v čele s výdaji na konečnou spotřebu domácností a obnovenou investiční aktivitou firem a vládního sektoru,“ uvedl resort ve své zprávě.

ČTĚTE TAKÉ:

Odhad vývoje inflace letos ministerstvo v nové prognóze zvýšilo na dvě procenta z předchozích 1,2 procenta. Důvodem je především rychlejší růst inflace na koni loňského roku. V prosinci totiž spotřebitelské ceny meziročně stouply o dvě procenta.

Odhad vývoje nezaměstnanosti pro letošek pak úřad ponechal beze změny. „Míra nezaměstnanosti má již vzhledem k strukturálním omezením jen velmi omezený prostor pro další pokles, v letech 2017 i 2018 by tudíž měla činit shodně 3,9 procenta,“ uvedlo ministerstvo.

Rizikem pro odhadovaný růst je podle prognózy především vývoj v zahraničí. Jde hlavně o důsledky referenda o setrvání Velké Británie v Evropské unii, další zpomalení růstu čínské ekonomiky nebo vysoký podíl nesplácených úvěrů v některých významných evropských bankách.

Nejistotu můžou přinést volby

Globální ekonomický růst by mohl být podle resortu financí také negativně ovlivněn případnou změnou ve směřování hospodářské politiky Spojených států. Nejistotu mohou ještě také zvýšit blížící se volby ve Francii a v Německu.

Česká národní banka v listopadové prognóze počítá letos s růstem ekonomiky o 2,9 procenta. V roce 2018 by podle odhadu ČNB měla ekonomika vzrůst rovněž o 2,9 procenta. Novou prognózu ČNB zveřejní ve čtvrtek 2. února. Podle listopadové prognózy Evropské komise česká ekonomika letos poroste o 2,6 procenta a v roce 2018 o 2,7 procenta. Česká bankovní asociace minulý týden v prognóze ponechala odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,6 procenta.

Stejným tempem by měla ekonomika růst i v roce 2018. První odhad o loňském vývoji ekonomiky zveřejní Český statistický úřad 14. února.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....