27. listopadu 2012 16:58 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nová zelená úsporám: stát rozdá na zateplení 38 miliard

Zelená úsporám | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zelená úsporám | foto: Reprofoto

PRAHA V počátku programu Nová zelená úsporám proplatí stát celkem 1,4 miliardy korun na zateplení majitelům rodinných domů. Do programu zařadí práce započaté od 1. ledna příštího roku. Žádosti o dotaci na rekonstrukci domu budou občané moci podávat od srpna.

Na tiskové konferenci v sídle vlády to novinářům řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Vláda si od dotačního programu slibuje vytvoření 70.000 pracovních míst a podporu úspornějšího bydlení.

ČTĚTE TAKÉ:

Program potrvá od příštího roku do roku 2020. "Především se vyvarujeme chyb, které byly obsaženy v tom původním programu," řekl premiér Petr Nečas. Dotace bude vláda financovat penězi získanými z dražby emisních povolenek. Za ně by stát měl utržit zhruba 28 miliard korun. Dalších deset miliard vláda získá od Evropské unie.

Je to daleko lepší, než fotovoltaika, chválí program Nečas

Podle Nečase je zateplení domů lepším stimulem pro ekonomiku než masivní podpora fotovoltaiky. "Program bude přínosem především pro malé a střední firmy, které dnes hůře dosahují na zakázky ve stavebnictví," uvedl Nečas.

Dotace podle něj budou stimulem též pro služby, dopravu a výrobu navázanou na stavebnictví. Premiér také očekává, že program kromě rekonstrukcí podpoří výstavbu nových ekologičtějších sídel, jako jsou energeticky pasivní domy.

Jaké jsou podmínky zapojení do programu?

Závislost podílu státní podpory na energetické úspoře získané rekonstrukcí

  • Snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 40 %. Podpora 25 % z nákladů
  • Snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 50 %. Podpora 35 % z nákladů
  • Snížení potřeby tepla na vytápění alespoň o 60 %. Podpora 50 % nákladů

Cíl projektu? Nejen úspory, ale i hospodářský růst

Finanční podpora bude směřovat hlavně k majitelům rodinných domů. Veřejné budovy budou představovat 30 procent z podpořených rekonstrukcí. Výše podpory v programu bude podle návrhu ministerstva životního prostředí (MŽP) záviset na podílu uspořené energie. Vlastníci rodinných domů nebudou moci čerpat podporu z jiných dotačních programů.

Program nahrazující Zelenou úsporám patří mezi opatření, která mají pomoci k obnovení hospodářského růstu. Na nový program podporující úspory energií čekají netrpělivě výrobci polystyrenu a dalších izolačních materiálů. MŽP předpokládá, že podpora nebude jako dosud čistě dotační, ale její část bude v podobě úvěrů.

Jak rozdělí stát peníze z programu?

Rozdělení dotačních prostředků státu:

  • objekty k bydlení - rekonstrukce - 55 %
  • objekty k bydlení - nová výstavba - 15 %
  • objekty veřejných služeb - rekonstrukce - 24 %
  • objekty veřejných služeb - nová výstavba - 6 %
Lidovky.cz, ČTK

RD 4+1/G v obci Brandýs nad Labem
RD 4+1/G v obci Brandýs nad Labem

Brázdimská, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
4 800 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz