6. října 2016 12:06, aktualizováno  12:32 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Revoluce v daňovém přiznání. Pro zaměstnance bude mít jen dvě strany

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek na tiskové konferenci představil nové daňové přiznání pro fyzické osoby. „Růžový formulář“ bude mít nově jen dvě strany a stejně jako současné přiznání jej půjde podat elektronicky.

Zaměstnanci s příjmy v Česku - a bez vedlejších příjmů - budou moci podat příští rok daňové přiznání za rok 2016 na zjednodušeném dvoustránkovém dokumentu.

Novinka se týká poplatníků s příjmy ze závislé činnosti - rezidentů i nerezidentů -, kteří tvoří téměř polovinu z celkového počtu 2,1 milionu podaných daňových přiznání za loňský rok.

Přiznání bude možné podat i elektronicky přes Daňový portál, součástí formuláře je i žádost o vrácení přeplatku na dani.

Nové dvoustránkové daňové přiznání
Nové dvoustránkové daňové přiznání

„Pro poplatníky je dvoustránkový tiskopis možností, ne však povinností! Proto si lidé mohou vybrat, zda využijí původní tiskopis, na který jsou zvyklí nebo nový zjednodušený dvoustránkový“, dodal generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček.

Aktuální daňové přiznání má strany čtyři. O plánech snížit počet stránek hovořili zástupci ministerstva financí již letos v červnu. Mělo by se týkat zaměstnanců, kteří si ho sami podávají. Opatření by mělo vést ke zjednodušení daňového systému.

Pro koho není dvoustránkové daňové přiznání určeno:

  • pro poplatníky s příjmy z podnikání, nájmu, kapitálových příjmů nebo s ostatními příjmy
  • pro poplatníky s příjmy ze zdrojů v zahraničí
  • pro poplatníky podávající dodatečné přiznání
pev, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)