17. dubna 2009 13:56 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Novelu na vyvlastnění bank má už i Česko

ČNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB | foto: Lidové noviny

PRAHA Stát bude moci převzít banku, která by se ocitla ve vážných potížích. Počítá s tím novela zákona o bankách, kterou na pondělní jednání vlády předložilo ministerstvo financí. Návrh, který je reakcí na hospodářskou a finanční krizi, rovněž zjednodušuje například proces navýšení kapitálu banky nebo umožňuje centrální bance pružněji reagovat na problémy bank.

"Navrhovaná opatření nejsou reakcí na nějaký konkrétní problém v bankovním sektoru. Bankovní sektor v České republice se těší dobrému zdraví a v uplynulém období se vyhýbal rizikovým činnostem," upozornilo MF.

Banku převezme jiná banka nebo stát

Novela zákona zavádí koncept tzv. bridge bank, který má umožnit rychlé převedení banky v problémech na zdravou instituci. K tomuto převodu by mělo dojít za náhradu, která bude určena na základě nezávislého ocenění. Jako krajní řešení návrh umožňuje, aby banku v problémech převzal stát pomocí tzv. banky zvláštního určení, tedy banky, která bude ze 100 procent vlastněna státem. Tento postup by připadal v úvahu zejména tehdy, pokud by na trhu neexistovala banka, která by byla ochotna převzít podnik banky v problémech.

Návrh také obsahuje řadu dalších upřesnění, která umožňují České národní bance pružně reagovat na aktuální situaci v konkrétní bance, a díky tomu může ČNB zabránit bance učinit rozhodnutí, která by měla negativní vliv na její finanční stabilitu nebo na zájmy jejích klientů.

Zjednodušení procesu navýšení kapitálu banky by pak mělo bance v problémech umožnit, aby si chybějící kapitál co nejrychleji a pružným způsobem opatřila.

Novela podle MF obecně reaguje na situaci panující v současné době na finančních trzích a na skutečnost, že český právní řád neobsahuje dostatečnou oporu pro přijetí adekvátních kroků, jestliže je ohrožena stabilita jednotlivé banky nebo celého finančního sektoru. "Obdobně jako v okolních státech návrh do právního řádu promítá určitou legislativní oporu pro případnou mimořádnou situaci, kterou nelze s určitostí vyloučit," uvedlo MF.

ČTK