Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Komu dával Rath zakázky? Nový portál to ukáže

Portál vsechnyzakazky.cz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portál vsechnyzakazky.cz |

PRAHA Nový internetový portál vsechnyzakazky.cz, který představili zástupci sdružení Oživení, má zjednodušit vyhledávání informací o veřejných zakázkách v Česku. Zájemci si tam mohou najít, co nejčastěji určitý zadavatel nakupuje nebo komu nejčastěji zakázku přiděluje.

Martin Kameník ze sdružení Oživení uvedl, že má portál také zpřehlednit finanční toky vynaložené přes veřejné zakázky a zvýšit možnost jejich kontroly.

Pro odborníky i laiky

Portál, který obsahuje údaje od roku 2007, má sloužit novinářům, odborníkům, ale i občanům, kteří se o veřejné zakázky zajímají. Čerpá data z oficiálního Věstníku veřejných zakázek ministerstva pro místní rozvoj a databáze pražského magistrátu Zakázky pod lupou, informace ale umožňuje lépe vyhodnocovat, třídit a porovnávat. Věstník sice podle Kameníka obsahuje dost informací, je ale nepřehledný a pro uživatele složitý.

Top 10 veřejných zakázek

Top 10 veřejných zakázek

"Naším cílem bylo dát dostupná data do systému, v kterém by se s nimi dalo lépe pracovat," řekl novinářům spolutvůrce portálu Jiří Skuhrovec. Portál zakázky třídí podle jednoduchých kritérií, uživatelé si mohou podle Skuhrovce vyhledat například informace o tom, jestli zadavatelé vypisují spíše otevřené tendry nebo zakázky s oslovením jednoho dodavatele. Data, která jsou pravidelně aktualizována, je možné přenést do jednoduchých tabulek.

Konstruktiva Branko

Portál dokáže velmi dobře ilustrovat i aktuální kauzy. Například pokud zájemce zadá zakázky firmy Konstruktiva Branko, jejíž dva manažeři jsou stíhání  za uplácení v případu exhejtmana Davida Ratha, vyskočí na něj i zakázka na opravu zámku Buštěhrad. Z přehledu je patrné, o jak důležitý kontrakt šlo. Pro společnost to byla druhá největší zakázka posledních měsíců. Mimochodem: i třetí největší zakázku dostali od Rathova hejtmanství, byla to rekonstrukce oblastní nemocnice v Příbrami za 163 milionů korun.

Konstruktiva Branko

Vyhledávání a třídění dat ale podle Kameníka komplikují nedostatky v datech v oficiálním věstníku, kdy se například jeden subjekt vyskytuje pod desítkami různých názvů. Někdy nejsou názvy firem vůbec uvedeny. Kameník to uvedl na příkladu energetické společnosti ČEZ. V oficiálním věstníku není podle něj u deseti největších zakázek za miliardy korun, které ČEZ zadal, ve čtyřech případech uveden název vítězného dodavatele.

ČTĚTE TAKÉ:

Problém by podle Skuhrovce vyřešilo použití IČO, respektive IČ, to ale podle něj u mnohých zadavatelů i dodavatelů chybí. Terminologie věstníku se podle Skuhrovce také v některých případech liší od termínů používaných v zákoně o veřejných zakázkách. Některé chyby se snaží nový portál napravit.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.