31. ledna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Nový zdroj státu? VV chtějí využít daňové amnestie

Peníze (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Přivezte zpět peníze, které jste „odklonili“ do zahraničí, zdaňte je a nic se vám nestane. Takovou výzvu chtějí vyslat neplatičům daní Věci veřejné. S nápadem na vyhlášení tzv. daňové amnestie přijdou v nejbližších dnech na jednání vládní koalice.

„Propočítali jsme, že do české ekonomiky by se vrátilo kolem 100 miliard korun. Jednorázový daňový příjem pro stát by činil 20 miliard,“ tvrdí předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta.

Kajícníci z řad firem, ale i jednotlivců by splatili státu dlužnou částku bez toho, aby čelili sankcím ze strany finančních úřadů či orgánů činných v trestním řízení. Věci veřejné by chtěly daňovou amnestii spojit se zavedením majetkových přiznání pro občany s majetkem nad 20 milionů korun. „Majetková přiznání považujeme za efektivní nástroj proti daňovým únikům. Z tohoto pohledu jsou ještě podstatnější než daňová amnestie,“ řekl Bárta. 

INFOGRAFIKA:

Takový záměr se ale nelíbí premiérovi Petru Nečasovi (ODS). „Podporu podobných návrhů prakticky vylučuji,“ uvedl pro LN. Daňovou amnestii by muselo vyhlásit ministerstvo financí. To o ní uvažovalo již počátkem roku 2010, nakonec ji ale zavrhlo. Ani současný ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ji nevítá. „Má to racionální podklad. Je to ale spojeno s takovým morálním hazardem, že tomu nejsem nakloněn,“ podotkl ministr Kalousek.

Podle statistik České kapitálové informační agentury (Čekia) mělo v pololetí loňského roku sídlo v zahraničí 11 571 českých firem. Přesídlování firem do zahraničí ale podle analytičky Čekie Petry Štěpánové souvisí zejména s politickou a právní nestabilitou v Česku. Navíc mnoho z firem, které své sídlo přemístily do zahraničí, v Česku řádně daně platilo a daňová amnestie by pro ně nepředstavovala motivaci k návratu domů.

„Nemyslím si, že by daňová amnestie mohla mnoho firem donutit vrátit se do Česka. Od placení daní v Česku odrazuje české podnikatele zejména nejistá politická situace, tlak na zvyšování daní, měnící se legislativní prostředí, stejně jako frustrace z plýtvání veřejnými prostředky a neobjasněné korupční skandály,“ vysvětlila Štěpánová.

ČTĚTE TAKÉ:


Bárta uvedl, že daňová amnestie by mohla sloužit jako jednorázové posílení příjmů státního rozpočtu. „Ekonomické prognózy nevěští dlouhodobou recesi, ale spíše jednorázový pokles. Proto je debata o jednorázových příjmech do státního rozpočtu aktuální,“ řekl Bárta.

Ministr financí Miroslav Kalousek uznal, že Bártova argumentace má „racionální základ“. Upozornil však na morální hazard spojený s omilostněním daňových delikventů. „Morální hazard by byl vyšší než jednorázový přínos,“ řekl Kalousek. „Zavedení povinnosti podávat majetková přiznání by mohlo přimět majetné Čechy převádět své majetky do zahraničí,“ říká šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka. „Dotklo by se to lidí, kteří ještě nemají majetky uklizené v zahraničí. Hodně majetku by se pravděpodobně začalo převádět do ciziny,“ uvedl Ondráčka.


TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?