23. července 2009 15:42 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

O necelou miliardu z Lesů ČR se uchází přes 60 firem

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Do tendrů státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesní práce v celkové hodnotě přes 900 milionů korun se přihlásilo 64 lesnických firem. Společnosti soutěží o kontrakty na 60 územních jednotek. Dohromady na ně podaly 511 nabídek.

Oznámil to mluvčí LČR Michal Kačena. Zájem firem podle něj odpovídá očekáváním podniku. LČR patří polovina lesů v zemi a pro soutěže je má rozdělené na 257 jednotek.

Do tendrů se podle Kačeny přihlásily všechny významné firmy českého lesnictví v čele se společností Less & Forest. Významná lesnická společnost CE WOOD, která čelí od ledna na návrh Lesů ČR insolvenci, žádnou nabídku do tendrů nepodala. Tendry se týkají jednotek, na nichž vítězové původních tendrů z různých důvodů smlouvy ukončili.

Nabídky nyní Lesy ČR začaly vyhodnocovat. Pořadí firem na jednotlivých jednotkách by mělo být známo v polovině srpna. Jediným hodnotícím kritériem je cena. Soutěže se týkají plochy zhruba 260.000 hektarů, což je přibližně pětina celkové výměry lesů státního podniku. Odhadovaná celková těžba pro soutěžené období je 1,64 milionu metrů krychlových dřeva.

Vítězové tendrů získají ve 35 případech smlouvy na období od 1. listopadu 2009 do konce roku 2010. U zbylých 25 soutěží získají kontrakt na celý rok 2010.

Zhruba čtyři pětiny soutěží připadají na jednotky, kde firmy vedle lesních prací také budou prodávat vytěžené dřevo. Na ostatních jednotkách budou firmy dělat jen lesnické práce, dřevo si prodají samy LČR. Zájem firem o oba druhy jednotek byl přibližně stejný, v průměru na každou jednotku přišlo osm až devět nabídek. Nejvyšší počet nabídek na jednu jednotku byl 17, nejnižší tři.

Současné práce ve státních lesích firmy dělají podle režimu soutěží pro roky 2008 až 2010. Soutěže na práce ve státních lesích po 1. lednu 2011 by chtěly LČR vypsat do poloviny příštího roku. Obchodní podmínky pro tyto soutěže LČR nyní připravují.

V minulosti byly tendry LČR předmětem tvrdých sporů mezi lesnickými firmami a státním podnikem. Postup LČR v minulých tendrech označily za chybný i Evropská komise a český antimonopolní úřad.

LČR loni vytvořily při výnosech téměř 11 miliard korun čistý zisk 461 milionů korun. Těžba dřeva ve státních lesích loni činila 8,25 milionu metrů krychlových.

ČTK