10. února 2009 13:55 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

O obří státní zakázku stojí i Kellner

Likvidace ekologických škod bude stát 115 miliard. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Likvidace ekologických škod bude stát 115 miliard. | foto: Lidové noviny

PRAHA Do tendru na odstranění ekologických zátěží v hodnotě kolem 115 miliard korun se přihlásilo šest subjektů. Jde o dvoukolové výběrové řízení na jednu z největších státních zakázek za dobu existence Česka. V jednom ze sdružení, které se do obřího tendru přihlásily, je i společnost PPF Advisory ovládaná Petrem Kellnerem.

Do prvního kola se přihlásilo celkem šest firem a sdružení: Geosan Group, Marius Pedersen Engineering, Karob z česko-slovenské investiční skupiny J&T, sdružení firem PPF Advisory, Ecosoil Sud, AVE CZ odpadové hospodářství a Dekonta, dále konsorcium Deme Environmental Contractors a Dredging International, a sdružení firem PD-Gruppe - Stavoprogres, které se skládá z P-D Industriegesellschaft a Stavoprogresu Brno.

V prvním kole uchazeči musejí prokázat schopnost zvládnout zakázku, ve druhém bude rozhodovat jen nabídnutá cena. Podle předpokladu ministerstva financí by mělo druhé kolo začínat na přelomu března a dubna 2009. "Jediným kritériem hodnocení v rámci druhého kola bude výše nabídkové ceny. Následně ministerstvo financí předloží návrh smlouvy s vítězem zadávacího řízení vládě, která rozhodne, zda bude smlouva uzavřena," doplnil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Stát vlastníkům zamořených území přislíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění mohou státu hrozit i žaloby nebo arbitráže.

Jednou velkou zakázkou se podle ministerstva zkrátí doba, která je potřebná na odstranění škod, a zároveň se zajistí maximální výše nákladů. Cenu by tak nebylo možno v budoucnu navýšit.

Velký tendr ale kritzovala Hospodářská komora, která by chtěla umožnit soutěž i menším tuzemským firmám, i nevládní organizace Transparency International. Té nevyhovuje zvýšené riziko korupce.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!