Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O pomoc požádalo 80 firem zasažených tornádem za celkově 60 milionů korun. Další program se chystá, říká Havlíček

Obec Mikulčice se pomalu dostává z přírodní katastrofy. foto: Michal Turek, MAFRA

Státní agentura CzechInvest podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) eviduje v programu Pomoc po tornádu přes 80 žádostí v odhadovaném objemu 60 milionů korun. Většina žádostí je rozpracovaných, podaných jich je nejméně 18. Havlíček to ve středu napsal na twitteru. Doplnil, že od 1. srpna se chystá další podpůrný program.
  19:45aktualizováno  20:00

Další pomoc se podle Havlíčka bude týkat investic a uskuteční se v rámci programu Nemovitosti, který funguje v Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). Půjde o jeden až 35 milionů korun investiční podpory. „Program by se měl týkat nejdříve malých a středních podniků a po technické výzvě i cestovního ruchu,“ sdělil ve středu Havlíček.

Hasičům na jižní Moravě zbývá po tornádu zbořit 21 domů, část domácností je stále bez elektřiny nebo plynu

Sběr žádostí do dotačního titulu Pomoc po tornádu začal 30. června, skončí 30. září. Na kompenzaci škod po bouři doprovázené tornádem z konce června je pro firmy a podnikatele připraveno 200 milionů korun.

Podnikatelé, kteří museli kvůli tornádu omezit nebo zcela zastavit činnost, mohou čerpat podporu až jeden milion korun na obnovu nebo nákup nového majetku, minimální pomoc přitom činí 50 000 korun. Využít mohou i jednorázovou dotaci 50 000 korun na úklid. Žadatel, který má proti živelním pohromám pojištění, může získat příspěvek až ve výši rozdílu mezi pojistným plněním a cenou nového majetku. Kdo je nepojištěný, má nárok na dotaci až 80 procent ceny nově pořízeného majetku.

Žádosti mohou podnikatelé podávat přes mobilní pracoviště operativně zřízená v postižených oblastech. Kontaktní místa jsou složena ze zástupců státní agentury CzechInvest, Okresní hospodářské komory a Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB).

První část rodin z obcí postižených tornádem si mezi sebe rozdělila 170 milionů ze sbírek

Dotace mohou podnikatelé čerpat na stroje a zařízení, software zajišťující funkčnost nakupovaných strojů i nezbytné licence, stavební a technické práce, dopravní prostředky, zásoby a zboží. Za uznatelné výdaje nelze naopak pokládat například splátky půjček a úvěrů, penále nebo celní a správní poplatky.

Prostřednictvím ČMZRB mohou podnikatelé navíc získat bezúročný úvěr od 500 000 do 45 milionů korun na investice v rozšířeném programu Expanze - úvěry. Žádosti přijímá pobočka rozvojové banky v Brně.

Škody, které způsobila bouře s tornádem 24. června především na Břeclavsku a Hodonínsku, dosahují podle dřívějšího sdělení jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) zhruba 15 miliard korun. Poničeno bylo 1202 domů. Ve stejný den zasáhla bouře také obce Stebno a Blatno na Lounsku, kde způsobila milionové škody. Poničené jsou zejména hospodářské budovy.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat