7. června 2011 10:58, aktualizováno  14:42 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

O pomoci Řecku chceme vyjednávat, otáčí Slovensko

Bratislavský prezidentský palác. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bratislavský prezidentský palác. | foto: ČTK

BRATISLAVA Ministři financí zemí eurozóny kvůli odporu Slovenska zřejmě nebudou schopni schválit připravovaný druhý záchranný plán pro Řecko. Napsal to německý list Handelsblatt s odvoláním na vysoce postaveného činitele Evropské unie. Mluvčí slovenské vlády se však proti těmto informacím ohradil s tím, že Slovensko je ohledně plánu pro Řecko otevřeno jednáním, ale má své podmínky.

Mluvčí slovenského ministerstva financí Martin Jaroš zdůraznil, že Slovensko si pro svůj souhlas s novou pomocí Řecku klade konkrétní podmínky. "Ministr financí bude v prvé řadě požadovat plnění nynějšího (řeckého) programu a velmi přísný nový program, který bude zahrnovat privatizaci, ale i záruky podpořené všemi relevantními řeckými politickými stranami," řekl Jaroš.

Dodal, že nový ozdravný balík by také měl být spojen s účastí soukromých investorů. Slovensko se odmítlo podílet na prvním záchranném úvěru pro Řecko v celkovém objemu 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč), tehdy však šlo o formálně bilaterální pomoc.

ČTĚTE VÍCE:


Nyní je situace jiná, protože nový úvěrový balík v odhadované sumě přes 60 miliard eur má být financován prostřednictvím Evropského fondu finanční stability (EFSF), jehož založení Slovensko podpořilo a jsou v něm v sázce i jeho peníze.

Tato záležitost se České republiky přímo netýká, protože mechanismu EFSF se účastní pouze členové eurozóny. "Každopádně předpokládáme, že se o problematice bude vést debata na následujícím setkání ministrů financí členských států EU," řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Půjčky situaci nevyřeší
Nejvyšší slovenští činitelé jako ministr financí Ivan Mikloš a premiérka Iveta Radičová v posledních dnech dávali najevo, že nové půjčky řeckou situaci nevyřeší. Naznačovali, že bude nutné podniknout určitou formu restrukturalizace řeckého dluhu, kdy by část nákladů na pomoc nesli i investoři do řeckých dluhopisů.

Mezinárodní měnový fond, který spolufinancuje záchranný balík pro Řecko, si jako podmínku uvolnění další splátky schválené pomoci vymínil garanci EU pro případ, že Atény se v příštích dvou letech nebudou moci vrátit pro peníze na kapitálové trhy. EU tak nyní intenzivně jedná o novém záchranném balíku, na jehož podobě se minulý týden v zásadě shodli vysocí úředníci zemí eura.

Podle Handelsblattu se druhý plán pomoci Řecku nelíbí ani Británii. Londýn je proti tomu, aby se část nové pomoci financovala 11 miliardami eur, které zbývají v odděleném fondu Evropské komise.

Bratislava se nepodílela ani na prvním záchranném úvěru pro Řecko v celkovém objemu 110 miliard eur (2,7 bilionu Kč).

Lidovky.cz, ČTK