2. září 2016 10:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

O zboží z Česka je zájem, ekonomiku to povzbudilo. Sráží ji ale stavebnictví

České koruny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České koruny. | foto: Shutterstock

PRAHA Česká ekonomika na tom není vůbec zle. Ve druhém čtvrtletí vzrostla ve srovnání s loňskem o 2,6 procenta. To je o 0,1 procentního bodu více, než předpokládal odhad Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Ve srovnání s prvními třemi měsíci roku se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,9 procenta. Nejnovější zprávy o kondici české ekonomiky přinesl v pátek již zmíněný ČSÚ.

Hlavními faktory růstu byly podle jeho expertů silná zahraniční poptávka a stabilní spotřeba domácností.

DALŠÍ ČTENÍ:

V letošním prvním čtvrtletí vzrostla česká ekonomika meziročně o tři procenta. Proti předchozímu čtvrtletí se hrubý domácí produkt od ledna do března zvýšil o 0,4 procenta.

Příznivý vývoj pokračoval ve druhém čtvrtletí ve většině odvětví tuzemské ekonomiky. Ve zpracovatelském průmyslu vzrostla hrubá přidaná hodnota meziročně o 4,8 procenta. V obchodu, dopravě a ubytování posílila o 2,5 procenta.

„Naopak negativně na růst HDP působilo významné snížení investiční aktivity, spojené zejména s poklesem stavebních investic,“ uvedli statistici.

Klíč k úspěchu: zahraniční obchod

Na straně poptávky byla klíčovým faktorem růstu HDP zahraniční poptávka podpořená stabilní spotřebou domácností. „K meziročnímu růstu přispěl zahraniční obchod 2,5 procentního bodu a výdaje na konečnou spotřebu domácností 0,8 procentního bodu,“ uvedl ČSÚ.

Z pohledu zahraničního obchodu byla česká ekonomika ve druhém čtvrtletí velmi úspěšná. Export v meziročním srovnání vzrostl reálně o 5,7 procenta, dovoz o 3,1 procenta.

Růst ekonomiky se pozitivně projevil i na pracovním trhu. Ve druhém kvartále byla zaměstnanost meziročně vyšší o 1,6 procenta, mezičtvrtletně vzrostla o 0,3 procenta.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz