5. května 2009 0:04 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Obama chce zasáhnout proti daňovým rájům

Barack Obama při jednání lídrů států G20. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama při jednání lídrů států G20. | foto: ČTK

WASHINGTON Americký prezident Barack Obama dnes navrhl uzavřít americkým firmám podnikajícím v zahraničí možnost daňových úlev a zvýšit jim tak daňové břemeno. Obama spolu s ministrem financí Timothym Geithnerem si od toho slibují příjmy do rozpočtu a pobídku ke zvýšení domácí zaměstnanosti.

Firmy by v případě schválení jejich zákona naopak přišly o miliardy dolarů a řada z nich se obává razantního poklesu své konkurenceschopnosti v zahraničí.

Plán by měl vynést federální pokladně během deseti let asi 210 miliard dolarů (4,2 bilionu Kč). Obama však připouští, že prosadit jej bude obtížné, protože některé části plánu zřejmě Kongres odmítne. Proti plánu se již postavily desítky největších amerických firem i podnikatelských svazů v čele s Americkou obchodní komorou.

Obama uvedl, že chce firmám zabránit, aby mohly odkládat placení daní v USA tím, že budou ponechávat zisky na účtech svých zahraničních poboček.

Geithner dodal, že tato praxe je "neobhajitelná", protože zvýhodňuje některé firmy a jednotlivce na úkor jiných. Obama s Geithnerem také chtějí zasáhnout proti daňovým úlevám pro jednotlivce s bankovními účty v daňových rájích.

Administrativa tvrdí, že změny podpoří firmy v tom, aby zachovávaly co nejvíce pracovních míst v USA. Podnikatelé si to ale vůbec nemyslí a namítají, že jejich firmy pak budou v mezinárodním srovnání méně konkurenceschopné a tím méně schopné vytvářet místa i doma. Říkají také, že firmy v Evropě a jinde jsou podporovány k expanzi v zahraničí různými velkorysými výhodami a platit doma daně ze zahraničních aktivit nemusí.

Proti plánu již podalo petici na 200 firem v čele se společnostmi Pfizer, Oracle, Microsoft a General Electric. Uvádějí v ní, že vládní kroky nepovedou ke srovnání pravidel hry, ale k opaku, protože zahraniční konkurenti si své výhody ponechají.

Experti uvádějí, že Obamovým zvýšením daňové zátěže bude postižen výkvět amerického podnikatelského sektoru a celé spektrum podniků od bank přes farmaceutické firmy po technologické společnosti. "Skutečně to zasáhne většinu firem z žebříčku největších společností Fortune 100, které u růstu zisků do značné míry spoléhají na zahraniční trhy," řekl agentuře Reuters Drew Lyon z washingtonské kanceláře poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers. Podle něj americké nadnárodní firmy asi polovinu všech zisků vytvářejí právě v zahraničí.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)