Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Obama nominoval do čela Fedu viceguvernérku Yellenovou

Prezident Barack Obama a viceguvernérka Janet Yellenová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Barack Obama a viceguvernérka Janet Yellenová. | foto: Reuters

WASHINGTON Prezident Barack Obama dnes nominoval na funkci šéfky americké centrální banky (Fed) její současnou viceguvernérku Janet Yellenovou. Pokud její nominaci stvrdí Senát, stane se první ženou v čele této instituce. Fed v čele s Yellenovou by měl pokračovat v politice podpory americké ekonomiky, kterou uplatňuje současný guvernér Ben Bernanke.

Ten se její oficiální nominace spolu s ní zúčastnil po Obamově boku. Obama sedmašedesátiletou Yellenovou označil za člověka, který je oddán dvojímu cíli Fedu, jímž je nízká inflace spolu s nízkou nezaměstnaností.

Yellenová slíbila, že pokud ji Senát potvrdí, udělá vše, co bude možné, aby podpořila maximální zaměstnanost, stabilní ceny a stabilní finanční systém. "Příliš mnoho Američanů nemůže najít práci a bojí se, že nebude moci platit účty a zaopatřit rodiny. Federální rezervy v tom mohou pomoci, pokud budou pracovat efektivně," řekla Yellenová.

Bernanke končí své druhé funkční období v čele centrální banky na konci ledna příštího roku. Analytici předpokládají, že ústup od stimulační politiky prostřednictvím masivních nákupů dluhopisů, který Fed signalizoval už na tento rok, bude za Yellenové velmi mírný.

ČTĚTE TAKÉ:

Yellenová je známa svým zdůrazňováním sociálních aspektů ekonomiky, zejména aktivním bojem za snížení nezaměstnanosti. Někteří ekonomové jí vyčítají, že kvůli tomu podceňuje rizika spojená s inflací.

Ostatní centrální banky vyspělého světa mají vesměs vytyčené cíle pouze pro inflaci a stabilitu měny a úvahami o nezaměstnanosti se tolik nezaobírají. Podle některých ekonomů je důsledkem mandátu zaměstnanosti nižší míra nezávislosti Fedu na vládě než jinde.

Bernanke končí své druhé funkční období v čele centrální banky na konci ledna příštího roku. Analytici předpokládají, že ústup od stimulační politiky prostřednictvím masivních nákupů dluhopisů, který Fed signalizoval už na tento rok, bude za Yellenové velmi mírný.

Schválení Obamovy kandidátky je prý pravděpodobné

Sedmašedesátiletá Yellenová se stala Obamovou favoritkou poté, co ze souboje o guvernérské křeslo v polovině září odstoupil někdejší šéf ekonomických poradců Bílého domu Lawrence Summers.

Obama se podle pozorovatelů klonil k Summersovi, ustoupil ale silnému tlaku krajní levice své strany, která respektovaného ekonoma ostře odmítala jako protagonistu liberalizace finančního sektoru za centristické vlády Billa Clintona.

V Senátu je podle třetího muže v hierarchii demokratických senátorů Charlese Schumera schválení její nominace velmi pravděpodobné.

Diskuze o Yellenové nebude hladká

Yellenová má velmi silnou pozici mezi demokraty, kteří disponují ve stočlenné horní komoře Kongresu většinou 54 hlasů. Očekává se, že získá i některé zastánce i mezi republikány a potřebných 60 hlasů dosáhne.

Diskuse o Yellenové ale nebude hladká, jak dnes naznačil druhý muž republikánů v Senátu John Cornyn, který vyjádřil vůči nominované vážné výhrady. "Paní Yellenová se upsala levicově liberální škole myšlení, podle níž je nejlepším způsobem řešení problémů nasypat na ně peníze.

Tato posedlost stimulací je příčinou toho, že se země dostala do dnešní fiskální kalamity; poslední, co potřebujeme, je šéf Fedu, který zamýšlí ještě víc takové škodlivé stimulace," řekl Cornyn.

Spolu s dalším dříve zvažovaným kandidátem na vedení Fedu, někdejším viceguvernérem Donaldem Kohnem, byla Yellenová tvůrkyní programů centrální banky, které byly klíčové pro oživení americké ekonomiky po vypuknutí finanční krize v roce 2008.

Yellenová podporuje politiku, kterou prosazuje Bernanke a jež spočívá v rozsáhlém nákupu dluhopisů a snaze udržet nízké úrokové sazby s cílem podpořit americkou ekonomiku.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!