Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Obama podepsal zákon na oživení ekonomiky

Barack Obama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barack Obama | foto: ČTK

DENVER/WASHINGTON Americký prezident Barack Obama podepsal návrh zákona na podporu ekonomiky. Soubor stimulačních opatření počítá s částkou zhruba 787 miliard dolarů (asi 18 bilionů Kč), jeho cílem je zvýšit veřejné výdaje a v nejbližších dvou letech vytvořit ve Spojených státech až čtyři miliony pracovních míst. K tak masivní podpoře ekonomiky Američané nesáhli několik desítek let.

Prezident už před hlasováním v Kongresu řekl, že pokud se hospodářství nedočká pomoci hned, dopady současné recese budou znát ještě několik let.

Obama se ujal úřadu amerického prezidenta před necelým měsícem a prosazení tohoto návrhu je pro něj prvním velkým úspěchem v nové roli. Nad podobou a rozsahem pomoci se však mezi oběma hlavními politickými stranami vedly dlouhé diskuse.

Teď chystá Obama pomoc automobilkám
Prezident a jeho tým původně chtěli ekonomiku podpořit částkou 825 miliard dolarů, obě komory si ale odhlasovaly vlastní návrh, který koncem minulého týdne sladily. Kromě ekonomiky už administrativa podpořila bankovní sektor a chystá se na pomoc největším automobilkám.

Americká ekonomika nyní prochází hlubokou recesí a smyslem stimulačních opatření je zabránit, aby se ekonomika dál propadala. Část peněz tak vláda vynaloží na projekty v infrastruktuře, na podporu zdravotní péče, ale také na podporu výroby energie z obnovitelných zdrojů.

Většina zaměstnanců bude mít také nárok na jednorázovou daňovou úlevu ve výši 400 dolarů, pro páry se počítá s částkou 800 dolarů. Desítky miliard dolarů je určeno pro vlády v jednotlivých státech unie.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!