Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Obávané škrty vláda schválila. Podpora stavebního spoření se sníží

Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas | foto: ČTK

PRAHA Vláda schválila změny ve stavebním spoření a daních. Státní podpora spoření by měla od příštího roku klesnout o polovinu, jen v příštím roce klesne daňová sleva na poplatníka. V noci také vláda schválila návrh státního rozpočtu na rok 2011 se schodkem 135 miliard. Snížit se mají sociální dávky, platy státních zaměstnanců.

Návrh zákona, který mění podmínky stavebního spoření, počítá s 50procentní srážkovou daní na státní příspěvek za rok 2010, který se vyplácí v roce 2011, a to u všech smluv o stavebním spoření. V dalších letech bude jednorázová daň nahrazena snížením státní podpory; ta klesne z maximálních 3000 na 2000 korun. Úroky ze stavebního spoření, včetně bonusových úroků, podle návrhu nebudou dále osvobozeny od daně.

Dietní státní rozpočet

Ministerstvo financí již dříve upozornilo, že změny se projeví až v rozpočtu na rok 2012, protože státní podpora je vyplácena za předchozí rok. V rozpočtu pro příští rok Kalouskův resort počítá s podporou stavebního spoření ve výši 13,1 miliardy korun zatímco pro letošek je to zhruba 13,3 miliardy korun.

V rámci novely daňového zákona vláda schválila pokles základní slevy na daňového poplatníka o 100 Kč za měsíc, ale pouze pro rok 2011. Od původně navrhovaného snížení daňového zvýhodnění na vyživované dítě vláda ustoupila.

Škrty v porodném a nemocenské

V současnosti má na porodné nárok každá žena, a to bez ohledu na výši příjmu či množství dětí, které porodila. Činí 13.000 korun za každé narozené dítě. Částka se nezmění ani do budoucna. Pouze pokud se prvorodičce narodí dvojčata nebo více dětí, dosáhne porodné celkové výše 19 500 korun.

Návrh upravuje i podmínky pobírání rodičovského příspěvku. Dosáhne maximální výše 216 000 korun. Měsíční výše příspěvku se může pohybovat mezi 4500 až 11 500 korun.

Pokud však bude dítě zdravotně postižené, změní se jak výše příspěvku, tak výše pobíraných sociálních dávek. Do sedmi let věku dítěte bude příspěvek moci dosáhnout 7600 korun a od sedmi do 15 let bude dosahovat 3000 korun měsíčně, pokud dítěti nenáleží příspěvek na péči. Novela také ruší sociální příplatek.
Ministři schválili také návrh novely zákona o sociálních službách, která snižuje u plnoletých osob příspěvek na péči v prvním stupni ze 2000 na 800 korun.

Odsouhlasila i návrh novely zákona o nemocenském pojištění, která upravuje pravidla poskytování nemocenské pro roky 2011 až 2013. Podle ní se v tomto období bude nemocenská vyplácet až od 22. dne nemoci.

Dalších úspor chce vláda dosáhnout mimo jiné snížením sociálních dávek, příspěvků na péči, omezením vyplácení porodného a také desetiprocentním škrtem ve výdajích na platy státních zaměstnanců. Menší příspěvky na činnost mají od příštího roku dostat politické strany a hnutí.

Kvůli zlepšení podnikatelského prostředí vláda také schválila novelu zákona o dani z přidané hodnoty. V rámci návrhu bude možné vracet DPH u špatných pohledávek. Podle novely bude rovněž moci stát vybírat daň od dodavatele nebo i od odběratele, což má omezit daňové úniky.

Soudci zatím škrtům unikli

Vláda neschválila trvalé snížení platů ústavních činitelů, soudců nebo státních zástupců. Načrtla však rámec, podle kterého se má návrh zákona upravit. Novinářům to po nočním jednání vlády řekl premiér Petr Nečas (ODS).

Podle rámce, který kabinet přijal, se u soudců bude vycházet z platové základny, která odpovídá roku 2009. Pro rok 2011 bude tato základna snížena o pět procent. "Poté se vrátí na úroveň platové základny z roku 2009," řekl premiér Petr Nečas.

U poslanců, senátorů a ministrů budou vzaty za základ platy z roku 2010, které jsou oproti roku 2009 nižší o čtyři procentní body. Pro rok 2011 se sníží o dalších pět procentních bodů. Na této úrovni zůstanou sníženy až do roku 2014, řekl Nečas.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...