23. listopadu 2009 13:15 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Obce se propadly do červených čísel. Zahojit se chtějí na vyšších daních

Hrusice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrusice (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Města a obce budou podle odhadů ministerstva financí v letošním roce hospodařit se schodkem 14,7 miliardy korun, což je nejvíce za posledních devět let. Vyplývá to z odhadů ministerstva financí, které prezentoval na dnešní konferenci Svazu měst a obcí náměstek ministra financí Bohdan Hejduk. Loni obce vykázaly přebytek 15,6 miliardy korun.

Příští rok by se měla podle odhadů díky růstu daňových příjmů situace zlepšit a schodek hospodaření obcí by měl klesnout na 3,2 miliardy korun.

MF odhaduje pro příští rok opět meziroční růst daňových příjmů. Ten ale podle svazu zčásti zajišťuje zvýšení většiny sazeb daně z nemovitosti.

"Nicméně odhady jsou obtížené, tak jsem doporučil obcím, aby rozpočty na příští rok sestavovaly na úrovni příjmů dosažených v letošním roce," uvedl Hejduk. Zároveň dodal, že dotace od státu nebudou v příštím roce valorizovány. Stát posílá krajům peníze například na některé investice, sociální péči nebo školství. Obcím v příštím roce stoupne pouze o dvě miliardy příspěvek na výkon státní správy.

Zdrojem příjmů obcí jsou v letošním roce podle údajů ministerstva z 55,3 procenta daně, z 28,4 procenta dotace a zbytek činí kapitálové a nedaňové příjmy.

U krajů naopak dotace činí více než 64procentní podíl z celkových příjmů.Daňové příjmy u krajů činí 32,5 procenta z celkových příjmů krajů. Kraje budou podle MF v letošním roce hospodařit se schodkem 6,4 miliardy korun a příští rok s deficitem 2,1 miliardy korun. Loni hospodařily kraje se schodkem 1,3 miliardy.

ČTK