Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Obce se propadly do červených čísel. Zahojit se chtějí na vyšších daních

Hrusice (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrusice (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Města a obce budou podle odhadů ministerstva financí v letošním roce hospodařit se schodkem 14,7 miliardy korun, což je nejvíce za posledních devět let. Vyplývá to z odhadů ministerstva financí, které prezentoval na dnešní konferenci Svazu měst a obcí náměstek ministra financí Bohdan Hejduk. Loni obce vykázaly přebytek 15,6 miliardy korun.

Příští rok by se měla podle odhadů díky růstu daňových příjmů situace zlepšit a schodek hospodaření obcí by měl klesnout na 3,2 miliardy korun.

MF odhaduje pro příští rok opět meziroční růst daňových příjmů. Ten ale podle svazu zčásti zajišťuje zvýšení většiny sazeb daně z nemovitosti.

"Nicméně odhady jsou obtížené, tak jsem doporučil obcím, aby rozpočty na příští rok sestavovaly na úrovni příjmů dosažených v letošním roce," uvedl Hejduk. Zároveň dodal, že dotace od státu nebudou v příštím roce valorizovány. Stát posílá krajům peníze například na některé investice, sociální péči nebo školství. Obcím v příštím roce stoupne pouze o dvě miliardy příspěvek na výkon státní správy.

Zdrojem příjmů obcí jsou v letošním roce podle údajů ministerstva z 55,3 procenta daně, z 28,4 procenta dotace a zbytek činí kapitálové a nedaňové příjmy.

U krajů naopak dotace činí více než 64procentní podíl z celkových příjmů.Daňové příjmy u krajů činí 32,5 procenta z celkových příjmů krajů. Kraje budou podle MF v letošním roce hospodařit se schodkem 6,4 miliardy korun a příští rok s deficitem 2,1 miliardy korun. Loni hospodařily kraje se schodkem 1,3 miliardy.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!