Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN

Diskuse k článku

Obce vyvěsily tabule, stěžují si na málo peněz

Přibližně tisícovka menších měst a obcí v celém Česku dnes u vjezdů na své území vyvěsila protestní tabule s nápisem 'Vítá vás daňově diskriminované město či obec'. Zůstanou tam dva týdny. Obcím nelíbí, že dostávají z daňového přerozdělování výrazně méně finančních prostředků na občana než velká města nad 100.000 obyvatel.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Bývalý pražák, nyní na lontě 26.5.2009 16:28

Pracující v Praglu s trvalým pobytem

musíme přece dotovat a upředňostňovat před vidlákovem, kdo by pak heiloval pro naši správnou stranu na Wenzelplatzu nebo na Letné. Tak to bylo v roce 1918, 1938, 1942, 1948, 1968 a 1989.

dobře zajetý žigulík 26.5.2009 13:37

No a co kdyby?

No a co kdyby páni starostové šli místo vyřvávání o dotace šli dělat něco užitečného, než sedět na vyžraném zadku na dobře státem placené židli?

Petr 26.5.2009 13:44

Re: No a co kdyby?

O práci starosty na malé obci nemáš ani páru.

MatyEU 26.5.2009 14:52

Re: No a co kdyby?

Velmi tupý příspěvek. Jestli nejste spokojený s Vašim starostou (starostkou) nebo primátorem, tak máte příští rok příležitost to demokraticky, ve volbách do místních obecních zastupitelstev, vyjádřit. Napadat všechny starosty je ubohost. Ale jak praví klasik: Jaký je člověk sám, taková je i jeho řeč. Víc k tomu snad ani není třeba dodávat. Jen ještě jedna poznámka. Starosty, zastupitele, radní, úředníky, ... platí obec, tedy (nižší) územně samosprávný celek, né stát. Tak o státem dobře platené židli nelze hovořit, i když výši odměny starostů stanovuje stát - přesněji Ministerstvo financí svou vyhláškou.

dobře zajetý žigulík 26.5.2009 15:34

Re: No a co kdyby?

Normální člověk o tyto funkce nemá zájem. Včera byli starostové (pardon předsedové MNV rudí) a dneska jsou různobarevní.

Jandik 26.5.2009 15:18

Re: No a co kdyby?

Tady přeci nejde o dotace, ale o nespravedlivé přerozdělování daní.

m 26.5.2009 13:23

Plně podporuji

Už roky nechápu, proč se takto dotují nejbohatší regiony (Praha na prvním místě) oproti nejchudším (venkov)

A také nechápu, jak to, že s tím v Praze nedokáží na magistrátu vyjít, když mají několikanásobně (na osobu) více než na vsi - a tam to starosta (většinou) zvládá...

Petr 26.5.2009 13:38

Re: Plně podporuji

Asi třeba proto, protože na vesnici není metro, který tady v Praze Moraváci a Slováci používaj, když jezděj denně do rachoty !!!

Petr 26.5.2009 13:38

Re: Plně podporuji

A teď ještě, kde vzít na Olympiádu v Práglu!

honzah 26.5.2009 13:14

Rovná daň ano - rovné dotace ne?

Myslím, že je to podobné dilema jako s daní z příjmu. Pravice prosazuje rovnou daň a argumentuje, že i při rovné procentuální dani člověk vydělávající více (podle pravice člověk pracovitější a vzdělanější, já bych dodal s ostřejšími lokty a lepšími konexemi) zaplatí na daních více. Stejně tak i město s více obyvateli bude mít více peněz než malá obec, i když na každého obyvatele bude dostávat stejně a nikoli Praha 5x více než malá obec. Co byste říkali tomu, kdyby na př. člověk s platem cca 15000 Kč platil daň z příjmu 15% (2250 Kč) a člověk s platem 500000 Kč platil daň 75% (375000 Kč). To je stejný poměr jako Praha a malá obec v dotacích na hlavu.

q 26.5.2009 15:06

Re: Rovná daň ano - rovné dotace ne?

A co kdyby se dotace zrušily úplně. Prostě si zvolte zastupitelstvo a to rozhodne, kolik potřebuje vybrat peněz a vypíše daně. Stát samozřejmě zdaní příjem, aby měl na svůj rozpočet, ale obecní rozpočet se bude plnit z kapes občanů. Ti si dají samozřejmě větší pozor na to, co se s jejich penězi děje, a pokud si bude Horní-dolní chtít postavit tramvaj, tak ať si na to vybere. Myslím, že by na tom Praha nebyla nijak špatně.

Sly 26.5.2009 12:14

Ja bych byl pro, aby dane zustavaly v obcich,

a obce by posilaly cast penez krajum a statu. Vysledek bude podobny a skonci kazdorocni festival korupce - parlamentni porcovani medveda. Kazdy pojede za sve. Praha a velka mesta budou nadale v klidu, tam sidli firmy, obchody a bohatsi lide. Na malych vesnicich, kde je pulka obyvatel v duchodu a ctvrtina na pracaku, bude penez jeste min, nez dnes.

Petr 26.5.2009 13:46

Re: Ja bych byl pro, aby dane zustavaly v obcich,

A jak zaúčtuješ třeba ČEZ, banky a pojišťovny, které fungují po celém území, ale centrála sídlí v Praze, kde odvedou daně? Chápu, že cajzli by si to nechali vše, však to přece "VYPRODUKOVALI" v Praze (i když tam nemají žádnou elektrárnu).

q 26.5.2009 15:09

Re: Ja bych byl pro, aby dane zustavaly v obcich,

Já jsem zaplatil venkovské firmě 16 milionů za rekonstrukci mého domku v Praze, a nemyslím, že by to měla zdaňovat v Praze.

Nicméně bych i souhlasil s tímto argumentem. Tak co takhle. Z daně ze zisku právnických osob se zaplatí stát a z daní fyzických osob se zaplatí obce, kde mají trvalé bydliště. A ty obce si budou moci určit výši daní.

Petr 26.5.2009 13:48

Re: Ja bych byl pro, aby dane zustavaly v obcich,

Navíc v Praze úředně sídlí spousta společností jen formálně a jen z důvodů, že pražské finančáky nestíhají. Tak mají klid.

mag21 26.5.2009 12:13

Přerozdělování...

Bylo by také dobré si uvědomit jaká část následně "nespravedlivě" rozděleného balíku daní se v té zatracované Praze vybere. Pokud by si každá obec měla vystačit s tím co si vybre sama, bylo by to výrazne horší. Praha v současné době dotuje zbytek republiky.

Flamengo 26.5.2009 12:51

Re: Přerozdělování...

Je to poněkud složitější. V Praze je sídlo řady společností, nemluvě o úřadech. Nemálo lidí z těch podle vás "dotovaných" obcí ale v Praze pracuje, jezdí sem utrácet své peníze, atd. Mnozí z těch, kdo má dnes trochu slušnější příjem, koukají vypadnout z Prahy a koupit si domek "na venkově", rozuměj v dojezdné vzdálenosti. Uvědomte si i to, že Praha čerpá nejen ze "svého" rozpočtu, ale dostává obrovské částky přímo ze státního. Najít spravedlivý klíč k dělení peněz pro malé a velké obce není vůbec jednoduché, ale už to, že v ČR zdaleka nedosahujeme průměrného evropského poměru o něčem svědčí.   

Jarda 26.5.2009 13:38

Re: Přerozdělování...

Myslíte si, že zisky třeba ČEZu (O2, Tmobile, České pošty,......) se vytvářejí v kancelářích jejich ředitelství v Praze, kde se také poté vyberou daně, a takový Temelín, Dukovany, Počerady, ... na vybrané dani nemají zásluhu? Praha ani náhodou nedotuje zbytek republiky, naprostá většina daní vybraná v Praze pochází z centrál celostátně působících společností, pokud by měla Praha vystačit s daněmi pouze z příjmů získaných těmito společnostmi na území Prahy, ukázalo by se hned jak je to s tím dotováním zbytku republiky.

MatyEU 26.5.2009 13:44

Re: Přerozdělování...

Kdyby se platily daně tam, kde se vydělají a né tam, kde je sídlo firmy, tak by ta naše zlatá Praha také nebyla tak zlatá. Rozhodně by ani nedosahovala průměru EU. A co ti pražáci, kteří využívají chalup na vesnicích? Přeci čerpají tamních obecních služeb - vodovod, kanalizace, veřejné osvětlení, odpady,... A kdo žije v představě, že se na vesnicích z "regulovaných" poplatků za tyto služby zaplatí vše co využijí, ten se šeredně mílí (mám přesné informace z jedné šumavské oblasti, žádné výmysly, čistá (a krutá) realita - bohužel. Jen v odpadovém hospodářství vychází doplatek obce - tedy místních vesnických obyvatel bohatým (nejen) pražákům - cca 500,- Kč za chalupu a rok). Ale celý daňový výběr takovýchto chalupářů (z Prahy) "správně" náleží jen a pouze Praze. Takových chalupářských osad, kde je i víc než 10x více chalupářů (a 3/4 z nich z Prahy), než místních trvale žijících obyvatel je (nejen) v pohrančí víc než hodně.

Z toho mi vyplívá, že ten kdo si současný systém může jen a pouze pochvalovat je hlavně naše Hlavní město Praha a ten kdo (oprávněně) křičí jsou ty malé obce, jejichž občané jsou považováni naším daňovým systémem za podřadné podpražáky, kteří se starají o blaho a odpočinek našich bohatých měštáků. Už chybí jen přepsat ústavu a roztřídit obyvatelstvo na nadřazené pražáky a podřazené vesničany, ať tento současný stav aspoň zlegalizujeme...

Petr 26.5.2009 12:07

Neužil

Jen nevím, jak je to možný, když na tý vesnici je teda všechno tak super a Praha je ten největší xindl, kterej může existovat, tak jak je možný, že jenom v naší firmě v Karlíně pracuje půlka lidí z Moravy, 4 Slováci, další 3 jezděj z Poděbrad, Kladna apod., Pražáků tu je pomálu... Tak když je to tedy na těch vesnicích tak super, tak proč sem teda všichni do tý nenažraný Prahy lezou ???

Flamengo 26.5.2009 12:54

Re: Neužil

Možná to bude tím, že lidé z venku jsou ještě schopni pracovat a přemýšlet, což je mezi Pražáky jev velmi vzácný. Toho jste vy nejleším důkazem.

Petr 26.5.2009 13:10

No, to je vidět....

No, to je na nich právě patrné, jsou tu od nevidim do nevidim a chudáci, dostávaj padáka jeden za druhým, když zjistěj, že se tady musí makat !!  Pak jedou do tý svojí Ostravy a berou dávky v nezaměstnanosti... V tý svý Ostravičce chodili v půl čtvrtý domů a když najednou zjistili, že tady se dělá do desíti do večera, najednou sou to nemakačenky...

Petr 26.5.2009 13:40

Re: No, to je vidět....

Proč ty leply teda přijímáte, když máte dostatek super inteligentních a pracovitých cajzlů?

L 26.5.2009 13:24

Proc lezou do Prahy?

Protoze tam jsou vysoke dotace.

Martin 26.5.2009 11:57

Jednoduché jako facka

Zrušíme přerozdělování, dotace půjdou na hlavu a potom velká města budou náklady fakturovat malým městům nebo jejich občanům, jak třeba

- Poplatek za studenty SŠ, VŠ - Doplatek za využití MHD - Mýtné za silnici k hypermarketu, letišti, nádraží, divadlu - Poplatek za infrastrukturu k úřadům jako Katastrální úřad apod. - atd. ad.

Prostě poté by vesničan platil v Praze/Brně/Ostravě a spol jako mourovatý a to by byly poznámky o nenažrancích. Zbývá dodat, že typický pracující vesničan tráví ve velkém městě 10-12 hodin denně.

Laďa 26.5.2009 13:02

Re: Jednoduché jako facka

Pletete hrušky s jablky. Nejprve si ujasněte problém, abyste vůbec věděl o co jde a mohl seriózně argumentovat.Jde o financování samospráv tzv.rozpočtovým určením daní(RUD), kdy část vybraných daní( letos cca 116 mld.Kč) jde přímo městům a obcím na chod měst a obcí. Nepleťte sem např. vysoké školy, státní silnice, katastrální úřady(to je vysoce zisková činnost), letiště, státní památky, nádraží, to vše je financováno přímo ze státního rozpočtu prostřednictvím ministerstev, krajských úřadů a dalších institucí. Peníze v RUD tvoří jenom kolem 11% státního rozpočtu. Zbytek 89% jde na financování všech ostatních potřeb státu. Tolik zmiňovaný údaj, že Praha tvoří 30% HDP republiky je demagogie. Vezměme například Čez, to že má sídlo v Praze je jenom administrativní záležitost, ale HDP tato firma tvoří  např. v Temelíně, uhelné elektrárny také nestojí v Praze. Pokud se pohybuji po městě, jsem v pozici turisty, za všechno platím a část těchto peněz  v tomto městě zůstává. Tady nejde o to postavit proti sobě občany velkých měst a menších sídel. Menší sídla nemají na základní infrasrukturu, zatímco ve městech se financují megalomanské projekty. Je potřeba zahájit seriózní diskuzi, jak rozvíjet rovnoměrně celý stát a ne jenom vybrané části. Nakonec vybudovaná infrastruktura menších sídel bude ku prospěchu i občanům velkých měst a o to tady jde. Určitě nebudeme chtít poplatky za vstup do obcí a další nesmysly, všichni kdo přijdou jsou vítáni. Ono to může fungovat i bez vzájemného napadání, které k ničemu nevede. Chce to jenom o problému přemýšlet v širších souvislostech a ne si vybrat jenom co se komu hodí.

L 26.5.2009 13:27

Re: Jednoduché jako facka

Nikdo nechce poplatky za vstup do obce. My chceme poplatky za vstup jen pro prazaky.

MatyEU 26.5.2009 14:16

Re: Jednoduché jako facka

A proč by někdo měl platit územnímu samosprávnému celku, tedy obci (obec, jako územní samosprávný celek, může být nazývána jako Obec, Městys nebo Město, popř. Statutární město) za to, že v jeho katastru sídlí státní organizace (např. ten Váš  Katastrální úřad)? Tak si Vládu ČR a celý parlament ČR přestěhuju na vesnici a pražáci budou platit jak mourovatí? A cesty? - Krajské nebo státní cesty a někdo za ně má platit obci jen proto, že prochází jejich katastrem? A školy? Financování škol, také není Váš obor, že ? Tedy aspoň doufám, protože opět mate za pět. A MHD? Proč ho dotujete? Místním? Nechte plnou sazbu (pro místní i pro ty dojíždějící) a uvidíte jak se budete mít "skvěle". Vaše vědomosti jsou značně mizivé a tím i bohužel Váš příspěvek.

Nebo zase obráceně, že by pražáci začali platit za kyslík, protože ho v Praze spotřebují víc, než kolik ho jejich parky vyprodukují. To by byly miliardy pro vesnice, stovky miliard... A těch přidušených blbů... Taky myšlenka...

L 26.5.2009 11:53

Reseni je jednoduche jako Kolumbovo vejce

Reseni je jednoduche jako Kolumbovo vejce. NEVOLTE JE, nevolte prazaky. Tim je mozne dosahnout toho, ze v parlamente bude pomer 9:1 neprazaku proti prazakum. Snadno se da pak docilit toho, ze na venkov pujdou platby v opacnem pomeru. At si pak prazaci kvici jak chteji.

*

Jejich situace bude mit jednoduche reseni. Ve vsedni den jim pojede do prace jeden preplneny autobus rano a z prace jeden autobus vecer. V sobotu a nedeli nepojede nic. Maji s tim snad problem? At si ho vyresi jak chteji.

Pavel 26.5.2009 12:10

Re: Reseni je jednoduche jako Kolumbovo vejce

Zkuste udělat statistiku, jak to s těmi pražáky teď v parlamentu je.

Senátoři se volí z krajů, takže tam to 9:1 bude určitě už nyní.

Poslanecká sněmovna tipuju bude mít podobný poměr. Rath, Paroubek, Topolánek ani Čuněk například pražáci nejsou.

Pražáci kvičí z jiného důvodu - že je jim nadáváno za politiky, kteří tu páchají blbosti. Upřímně - klidně si vláda a parlament nastěhujte k sobě, já jako pražák budu jedině rád, že budou pryč.


Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...