9. března 2009 10:57 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Obchod se propadne nejvíc za 80 let

textilka v rozvojové zemi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy textilka v rozvojové zemi |

NEW YORK Světová ekonomika v letošním roce poprvé od druhé světové války klesne. Obchod se pak kvůli finanční a ekonomické krizi sníží na nejnižší hodnotu za 80 let. Vyplývá to z odhadů Světové banky, podle které se krize výrazně dotkne hlavně nejchudších rozvojových zemí.

Mezinárodní instituce přitom nemají dostatek zdrojů, aby pomoc nejchudším zemím poskytly, i kdyby byla na dolním konci očekávání. Pouze čtvrtina z těchto slabých zemí bude schopná zmírnit ekonomický pokles prostřednictvím tvorby nových pracovních míst nebo stimulačních programů.

Nejvyšší pokles obchodu čeká SB ve východní Asii, tedy v oblasti, kde byl naopak růst obchodu v poslední době mimořádně vysoký.

Šéf Mezinárodního měnového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn minulý měsíc uvedl, že růst světové ekonomiky se v letošním roce možná zastaví. Fond proto podle něj bude muset opět přehodnotit letošní výhled a očekávanou míru růstu snížit až na nulu. V poslední, lednové předpovědi předvídal fond světu růst o polovinu procenta. Lednová prognóza přitom byla nejslabší od druhé světové války.

ČTK