Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Obcím loni rekordně klesly příjmy. Nejlépe jsou na tom ty nejmenší

Obec Dambořice přezdívané moravský Kuvajt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obec Dambořice přezdívané moravský Kuvajt | foto: Wikipedia

PRAHA České obce zaznamenaly loni rekordní pokles celkových příjmů o 10,4 miliardy korun, tedy o 4,8 procenta. Propad příjmů kompenzovaly poklesem výdajů o 5,8 procenta a jako celek tak vykázaly přebytek 0,8 miliardy korun. Nejlepších výsledků dosáhly nejmenší obce.

Vyplývá to z analýzy společnosti analýzy CCB - Czech Credit Bureau. Mezi obcemi není započítána Praha.

Za pokles příjmů mohlo snížení dotací

K důvodům poklesu příjmů patří podle CCB zejména snížení dotací o 6,7 miliardy korun, které bylo způsobeno mimo jiné několikamiliardovým snížením transferů z Regionálních rad regionů soudržnosti. To jsou právní subjekty zřízené pro čerpání financí z fondů EU.

Kapitálové příjmy obcí se snížily o 4,2 miliardy korun. "Znamená to, že se obce v tomto roce nesnažily vyrovnat nižší objem dotací prodejem svého majetku. Výjimkou byly nejmenší obce," uvedla vedoucí analytického oddělení CCB Věra Kameníčková.

Kladné saldo

Loňský přebytek rozpočtu podle ní svědčí o odpovědném přístupu obcí. Kladné saldo se objevilo po dvou letech schodků v rozpočtech obcí. Vykázaly jej všechny kategorie obcí s výjimkou těch největších nad 5000 obyvatel, kterých jsou čtyři procenta.

ČTĚTE VÍCE:

Na poměrně vysoký propad příjmů reagovaly obce značným omezením výdajů, a to nejenom kapitálových (o 10,3 miliardy Kč), jak bývá v dané situaci obvyklé, ale i běžných výdajů.

Dluh obcí se snížil poprvé od roku 2007

Od roku 2007 se poprvé snížil dluh obcí, a to o 0,5 miliardy Kč. Dluh se snížil ve všech kategoriích obcí s výjimkou obcí s počtem obyvatel od 1000 do 4999. Nejrychleji se dluh snížil u nejmenších obcí. U této kategorie obcí se také nejrychleji snížily příjmy.

V osmi krajích se dluh meziročně zvýšil a v pěti krajích se snížil. Nejrychleji se dluh zvýšil v Ústeckém kraji (o 16 procent) a pak v Jihočeském kraji (o sedm procent). Naopak pokles obecního dluhu byl nejrychlejší v Jihomoravském kraji (o 16 procent) a v Karlovarském kraji (o šest procent).

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

CCB hodnotí ekonomickou situaci obcí vlastním ratingem. Průměrný rating obcí bez Prahy zůstal loni po dvou letech zhoršování meziročně na stejné úrovni. Snížil se počet obcí s nejlepším i s nejhorším stupněm ratingu. Už třetím rokem po sobě platí, že počet obcí s nejvyšším ratingovým stupněm byl nižší než počet obcí s nejhorším ratingovým stupněm. V roce 2011 získalo nejlepší hodnocení 278 obcí a nejhorší 298 obcí.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...