Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Obcím loni rekordně klesly příjmy. Nejlépe jsou na tom ty nejmenší

Obec Dambořice přezdívané moravský Kuvajt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obec Dambořice přezdívané moravský Kuvajt | foto: Wikipedia

PRAHA České obce zaznamenaly loni rekordní pokles celkových příjmů o 10,4 miliardy korun, tedy o 4,8 procenta. Propad příjmů kompenzovaly poklesem výdajů o 5,8 procenta a jako celek tak vykázaly přebytek 0,8 miliardy korun. Nejlepších výsledků dosáhly nejmenší obce.

Vyplývá to z analýzy společnosti analýzy CCB - Czech Credit Bureau. Mezi obcemi není započítána Praha.

Za pokles příjmů mohlo snížení dotací

K důvodům poklesu příjmů patří podle CCB zejména snížení dotací o 6,7 miliardy korun, které bylo způsobeno mimo jiné několikamiliardovým snížením transferů z Regionálních rad regionů soudržnosti. To jsou právní subjekty zřízené pro čerpání financí z fondů EU.

Kapitálové příjmy obcí se snížily o 4,2 miliardy korun. "Znamená to, že se obce v tomto roce nesnažily vyrovnat nižší objem dotací prodejem svého majetku. Výjimkou byly nejmenší obce," uvedla vedoucí analytického oddělení CCB Věra Kameníčková.

Kladné saldo

Loňský přebytek rozpočtu podle ní svědčí o odpovědném přístupu obcí. Kladné saldo se objevilo po dvou letech schodků v rozpočtech obcí. Vykázaly jej všechny kategorie obcí s výjimkou těch největších nad 5000 obyvatel, kterých jsou čtyři procenta.

ČTĚTE VÍCE:

Na poměrně vysoký propad příjmů reagovaly obce značným omezením výdajů, a to nejenom kapitálových (o 10,3 miliardy Kč), jak bývá v dané situaci obvyklé, ale i běžných výdajů.

Dluh obcí se snížil poprvé od roku 2007

Od roku 2007 se poprvé snížil dluh obcí, a to o 0,5 miliardy Kč. Dluh se snížil ve všech kategoriích obcí s výjimkou obcí s počtem obyvatel od 1000 do 4999. Nejrychleji se dluh snížil u nejmenších obcí. U této kategorie obcí se také nejrychleji snížily příjmy.

V osmi krajích se dluh meziročně zvýšil a v pěti krajích se snížil. Nejrychleji se dluh zvýšil v Ústeckém kraji (o 16 procent) a pak v Jihočeském kraji (o sedm procent). Naopak pokles obecního dluhu byl nejrychlejší v Jihomoravském kraji (o 16 procent) a v Karlovarském kraji (o šest procent).

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

CCB hodnotí ekonomickou situaci obcí vlastním ratingem. Průměrný rating obcí bez Prahy zůstal loni po dvou letech zhoršování meziročně na stejné úrovni. Snížil se počet obcí s nejlepším i s nejhorším stupněm ratingu. Už třetím rokem po sobě platí, že počet obcí s nejvyšším ratingovým stupněm byl nižší než počet obcí s nejhorším ratingovým stupněm. V roce 2011 získalo nejlepší hodnocení 278 obcí a nejhorší 298 obcí.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...