28. května 2009 16:00 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Obcím se protesty vyplatily, dostanou o dvě miliardy více

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

KARLOVY VARY Nejméně o dvě miliardy více dostanou příští rok obce na výkon státní správy v přenesené působnosti. V letošním státním rozpočtu byl celkový příspěvek na výkon státní správy obcím a hlavnímu městu 7,9 miliardy korun. Oznámil to na dnešním sněmu Svazu měst a obcí ministr financí Eduard Janota s tím, že o dalších dvou miliardách bude ještě jednat.

Navýšení peněz by mohlo alespoň částečně zmenšit dopad ekonomické krize na rozpočty obcí. Podle odhadu ministerstva financí jen za první čtyři měsíce činil pokles daňových příjmů obcí asi 15 miliard korun. Podle Janoty by sice v dalších měsících neměl být propad tak drastický, ale ročně by mohl, podle něj, dosáhnout 20 až 25 miliard.

Podle analýzy, kterou si ministerstvo financí nechalo zpracovat od Vysoké školy ekonomické, obce dotují náklady na státní správu zhruba čtyřmi miliardami korun. "Dvě miliardy už jsou součástí návrhu rozpočtu na příští rok. O dalších budu ještě jednat a pokud nedojde ke zhoršení makroekonomických ukazatelů, mohly by to být i čtyři miliardy," uvedl Janota.

Navýšení prostředků by se mělo týkat hlavně menších obcí prvního a druhého typu. Více peněz by ale mohly dostat i větší města. Podle primátora Karlových Varů Wernera Hauptmanna dostává karlovarský magistrát ročně asi 60 milionů na výkon státní správy, navýšení by mohlo tuto částku zvýšit až o 25 milionů, řekl dnes Hauptmann.

Obce si to musely vydobýt
Zatím bez výsledku skončila jednání o změně zákona o rozpočtovém určení daní. Proti současnému modelu, který zvýhodňuje města nad 100.000 obyvatel, obce v tomto týdnu protestovaly. "Názory byly tak odlišné, že se nám nepodařilo dojít ke kompromisu," uvedl Janota.

Část obcí dlouhodobě kritizuje, že velká města dostávají výrazně více peněz z daní na jednoho obyvatele. "U nás je to až 4,5 krát více. V okolních zemích je ten poměr výrazně nižší," řekl ČTK starosta Jenišova Ivan Truksa. "Ale obce si to musely vydobýt," dodal.

Premiér Jan Fischer dnes na sněmu řekl, že se pokusí alespoň odstranit okaté disproporce v rozdělování daní mezi obce. "Nastavení parametrů přerozdělování je ale výsostně politickým rozhodnutím," dodal.

ČTK