Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Obecní dům po černých letech vydělal 15 milionů. K zisku pomohl Mucha

Obecní dům – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obecní dům – ilustrační foto | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Jedna z nejlukrativnějších adres v centru Prahy začala po letech ztrát znovu vydělávat. Loni byl čistý zisk slavné secesní budovy s koncertními a výstavními sály 15 milionů korun. Vyplývá to z účetní závěrky, kterou v červenci schválil vlastník domu, hlavní město Praha.

Obecní dům tři roky po sobě prodělával – navzdory tomu, že stojí v centru Prahy a konají se v něm velké plesy, rauty a hojně navštěvované výstavy. Loni trend otočil a skončil v černých číslech, vydělal 15 milionů korun. Pomohla mu i výjimečně úspěšná výstava Muchových plakátů.

Známá secesní budova v sousedství Prašné brány se stala jedním ze symbolů doby, kdy hlavní město řídili radní pod vedením Pavla Béma (ODS). Právě manažeři nominovaní za této éry dovedli Obecní dům k prodělkům ve výši desítek milionů korun. Hájili se vždy tím, že museli investovat do oprav budovy.

Faktem je, že radní hlavního města (jako zástupci vlastníka) nyní v červenci schválili účetní závěrku, která byla poprvé po čtyřech letech ozdobená čistým ziskem. Podle nynějšího vedení Prahy pomohla hlavně výměna manažerů, k níž došlo na jaře roku 2012. Šéfem Obecního domu je nyní bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek.

PSALI JSME:

Právě Ježek přišel s tvrzením, že jeho předchůdci plýtvali téměř na všech výdajích – na provozu IT, právních službách nebo neodůvodněných konkurenčních doložkách manažerů. Ježek dokonce mluvil o tom, že v Obecním domě schází vybavení za 30 milionů korun. Mimo jiné kvůli tomu inicioval podání trestního oznámení na neznámého pachatele.

Ježkovu vedení se podařilo vypovědět či nově nastavit smlouvy na IT, ostrahu či úklid. Změnily se také provize pro firmu Company Group, která má na starosti pronájmy sálů.

SLAVNÁ SCHŮZKA:

  • V listopadu roku 2011 se v restauraci Obecního domu sešla zajímavá skupina lidí.
  • Do prostor budovy přišli vlivní pražští podnikatelé Roman Janoušek, Tomáš Hrdlička, exprimátor Pavel Bém a dokonce i tehdejší policejní prezident Vladislav Husák (na snímku).
  • Kvůli setkání mu hrozilo odvolání. Husák ve funkci skončil až několik měsíců poté, na vlastní žádost.
  • Podle všeho tehdy účastníci řešili mimo jiné napjaté vztahy v pražské ODS. Oficiálně však tvrdili, že šlo o neformální přátelské setkání
Policista Vladislav Husák

Největším loňským tahákem Obecního domu byla výstava plakátů Alfonse Muchy ze sbírky tenisty Ivana Lendla. Přišlo se na ni podívat 200 tisíc lidí.

„Něco podobného už se nám asi nepodaří, tato akce byla opravdu výjimečná. Nicméně už nyní přijímáme objednávky na pronájmy v roce 2019. Počítáme s tím, že sály Obecního domu budou vydělávat ještě více. V příštích letech chceme zisk z loňského roku znásobit,“ věří místopředseda představenstva Vladimír Holzknecht.

Příští rok však vedení očekává naopak zisk nižší, ve výši deseti milionů. Manažeři chtějí investovat do obnovy historických prostor.

Co se týče jednotlivých plánovaných akcí, konkrétní být ještě nechce. Nicméně kromě pronájmů pro koncerty, plesy či slavnostní recepce už podle místopředsedy Holzknechta není pro další podnikání příliš velký prostor.

OBECNÍ DŮM V ČÍSLECH:

2010 -25, 8 milionu korun

2011 -27,6 milionu korun

2012 -5,2 milionu korun

2013 15,3 milionů korun

Pražští politici oceňují zejména to, že hlavní město už nemusí provoz domu dotovat. „Dalším úkolem je postupně z Obecního domu učinit špičkové kulturní zařízení. To se podle mě daří. Špicková byla výstava Muchových plakátů, velmi dobrá je stávající expozice secese ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea,“ vypočítává náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09).

Úplně spokojený s chodem Obecního domu ale ještě není. „Bude nutné kultivovat prodej různých druhů koncertů, které se v budově konají. Tajnou ambicí je dosáhnout toho, aby vrcholem plesové sezony nebyl ples v Opeře, ale ples v Obecním domě. Protože ve Vídni dělají ples v Opeře hlavně proto, ze tam žádný Obecní dům nemaji,“ dodává s nadsázkou Novotný.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Otestováno: Přečtěte si recenze na dětské mycí a koupací gely od JOHNSON’S®
Otestováno: Přečtěte si recenze na dětské mycí a koupací gely od JOHNSON’S®

Čtyřicet testerek vyzkoušelo dva kousky od JOHNSON’S®, a to sprchový a koupelový gel Pure protect a bublinkovou koupel a mycí gel 2v1. Co na ně...