Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Obrana podepsala dodávku obrněných vozidel za 3,6 miliardy

Armáda ČR, vozidlo Iveco LMV | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Armáda ČR, vozidlo Iveco LMV | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na dodávku 90 lehkých obrněných vozidel Iveco i s logistikou a municí za více než 3,6 miliardy korun. Vozidla v několika verzích budou dodána v letech 2010 až 2013. Česko při nákupu kolových obrněnců spolupracuje se Slovenskem, to však kontrakt ještě nepodepsalo.

O smlouvě se společností Praha-Export podepsané v pátek informovalo ministerstvo obrany až ve středu odpoledne.

"Vozidla určitě potřebujeme, abychom zvýšili bezpečnost vojáků v misích," odůvodnil nákup předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím (ODS).

"Lehkých obrněných vozidel je více druhů od různých výrobců. V takovém případě může cenu určit pouze výběrové řízení, které vyhodnotí nejlepší nabídku i z hlediska ceny," kritizoval podpis smlouvy bez výběrového řízení místopředseda výboru Antonín Seďa (ČSSD)

Slovensko stále jedná
Ačkoli ministr obrany Martin Barták již dříve prohlásil, že Češi nakoupí obrněnce společně se Slováky, není situace zatím tak jasná. "Slovensko smlouvu o nákupu zatím neuzavřelo. Jednání dále pokračují," řekl mluvčí bratislavského ministerstva obrany Vladimír Gemela.

Jednatel společnosti Praga-Export Jiří Lojan odmítl stav vyjednávání o smlouvě se SR komentovat. "Ta jednání jsou věcí naší firmy a slovenského ministerstva obrany. Smlouva se nerodí lehce, je to dlouhodobý proces," řekl Lojan.

Jednatel nicméně podotkl, že dodávky vozidel do České republiky by měly začít po vojskových zkouškách, které se uskuteční pravděpodobně v květnu.

Nákup místo šetření
Lehká obrněná vozidla Iveco M65E mají v armádních plánech nahradit část původně požadovaných kolových obrněných transportérů typu Pandur II a doplní počty kolových obrněných vozidel u mechanizovaných brigád české armády. S jejich využíváním počítá i pro potřeby Evropské unie budovaná česko-slovenská jednotka, takzvaná Battlegroup, uvedlo v prohlášení ministerstvo obrany.

Obrněná vozidla

Většina, celkem 72 kusů, dodávaných vozidel bude bojových, vybavených těžkým kulometem, sedm kusů velitelských též s těžkým kulometem a 11 vozidel bude v konfiguraci pro bojovou podporu s kulometem menší ráže.

Těchto 11 zbraňových věží přitom vzniklo v česko-slovenské spolupráci společností firem VOP-26 Šternberk a EVPÚ Nová Dubnica.

S tím Seďa nesouhlasí. "Battlegroup nemá být nasazena," řekl místopředseda branného výboru. "Je otázka, zda má být takový nákup učiněn v nynější době a v takovém množství," dodal Seďa. Podle Vidíma je výběr vozidel a jejich množství věcí ministerstva obrany.

Součástí projektu jsou offsetové programy ve výši 100 procent, z toho 20 procent bude ve formě přímých offsetů určeno na zakázky ve prospěch domácího obranného průmyslu.

Kritici přitom upozorňují na drahé armádní nákupy techniky a vybavení v době hospodářské krize a výrazné vládní snahy šetřit veřejné finance.

Nynější smlouva na dodávku obrněnců neprošla výběrovým řízením, důvodem byla podle dřívějších vyjádření ministra obrany Martina Bartáka snaha o co nejrychlejší dodání potřebné techniky.

Podle informací týdeníku Euro obrana už letos v srpnu uzavřela smlouvu na dodávku tří obrněných vozů Iveco náhradou za stroje zničené při nasazení v Afghánistánu. Čeští vojáci dosud využívali 19 vozidel Iveco, především z zahraničních operacích.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...