29. března 2016 11:55 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Obří příliv? Čínské peníze netvoří v Česku ani půl procenta zahraničních investic

Si Ťin-pching mává před nastoupením do limuzíny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Si Ťin-pching mává před nastoupením do limuzíny. | foto: ČTK

PRAHA/PEKING Čínské investice se na všech zahraničních investicích v Česku podílejí 0,36 procenta. Do Číny vyváží každý desátý tuzemský exportér, 34 procent vývozců očekává další zvýšení objemu vývozů do Číny.


Dalších sedmnáct procent firem vstup na čínský trh plánuje. Vyplývá to z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Rostoucí čínské investice v Česku nevnímají tuzemští podnikatelé jako riziko.

Pětina malých a středních firem v nich spatřuje určitou hrozbu, ale stejný počet podniků projevuje o čínský kapitál zájem. Téměř 60 procent českých podnikatelů vnímá příliv čínského kapitálu neutrálně.

“Ze zemí V4 je v Česku méně čínských investic než u Maďarska nebo Polska, z pohledu počtu projektů jsme vůči oběma zemím na polovině, z pohledu finančního vyjádření investic například vůči Maďarsku dokonce jen na jedné třetině,“ uvádí analýza.

Z Číny dováží každý každý čtvrtý tuzemský importér. Na rozdíl od exportérů ale neočekávají výraznější zvyšování dovozů. Stále převládá názor, že zboží z Číny neodpovídá zcela požadavkům na kvalitu. Spíše negativně hodnotí kvalitu dováženého zboží skoro polovina importérů.

Loni meziročně vzrostl celkový export ČR do Číny o 7,2 procenta na více jak 45 miliard korun. Včetně reexportů pouze přes Německo vyváží ČR do nejlidnatější země světa již za téměř 100 miliard korun. Analýza uvádí, že menší a střední firmy stále vnímají Čínu jako rizikového partnera.

„Výsledky ukazují, že naše firmy mají stále obavy z určité nespolehlivosti čínských odběratelů. Tato obava převažuje dokonce i nad tím, jak komplikovaně vidí podniky nalezení zajímavého obchodního partnera,“ uvádí dokument.

Skupinka Číňanů s praporky před pražským letištěm.
U letiště čekaly i děti.
ČTK

BMW Řada 5 3,0...
BMW Řada 5 3,0...

r.v. 2012, naj. 55 000 km, diesel
950 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz