Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Prahu dostihla exekuce kvůli Opencard. O majetek nepřijde, ale hrozí jí pokuta

Opencard | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Obvodní soud pro Prahu 1 uvalil na hlavní město exekuci kvůli kartě Opencard. Město podle soudu nerespektovalo soudní nařízení, aby umožnilo majiteli práv ke kartě, firmě eMoneyServices, kontrolu systému. S ní vede dlouhodobé spory o platby i správu systému. O peníze či majetek Praha nepřijde.

Rozhodnutí o umožnění přístupu do systému vydal Městský soud v Praze loni 7. prosince. Podle eMoneyServices, která drží klíčové licence k systému, to ale zástupci hlavního města nerespektovali a firma se na soud obrátila znovu.

Tentokrát ve věci rozhodoval příslušný soud, který na Prahu poslal exekutora.

„Obvodní soud pro Prahu 1 pověřil Igora Ivanka z exukutorského úřadu Prahy 10, aby vykonal uloženou povinnost. Nejde o nějaké zastavení účtů nebo nemovitostí,“ popsala mluvčí soudu Alena Novotná. Nyní podle ní není důvod k obstavení účtů či nemovistostí.

„Pokud by ale exekutor nenašel způsob, jak exekuci fyzicky provést, mohl by Praze udělit pokutu,“ dodala Novotná.

Další průšvih pro hlavní město vyplynul z napjatého vztahu s IT společností eMoneyService, která po Praze vymáhá celkem zhruba 140 milionů korun.

„V létě jsme požádali v souladu se smlouvami i autorským zákonem o kontrolu systému Opencard. Chtěli jsme zjistit, v jakém je stavu, co se tam děje, jestli Praha náhodou nepřekročila licence. V říjnu jsme se po počátečním odmítání dohodli, že kontrola proběhne,“ popsal mluvčí eMoneyServices Martin Opatrný.

Podle něj ale pracovnící Operátora Opencard - městská firma spravující systém - kontrolu reálně neumožnili a k řadě věcí lidi z eMoneyServices údajně nepustili.

Praha: Pustili jsme je ke každému počítači

Praha kritiku IT společnosti odmítá.

„Společnosti jsme umožnili kontrolu každý pracovní den, kdy si o ni požádala. A to po dobu nejméně čtyř až šesti hodin. K poslední takové návštěvě došlo 22. prosince. EMS jsme umožnili jak k databázi, tak do serverovny, ke každému počítači v takzvaném back officu. Nabídli jsme i přístup k počítačovému vybavení v takzvaném front officu ve Škodově paláci, kde dochází ke styku s klienty,“ opáčil mluvčí hlavního města Vít Hofman.

Samotnou exekuci zatím komentovat nechce. „Musíme se s tím rozhodnutím nejprve seznámit,“ dodal Hofman.

Firma se s Prahou a dopravním podnikem soudí kvůli údajně nezaplaceným dluhům a penězům za použití licencí. Firma podala žaloby na celkem 60 milionů korun. Těchto sporů se ale nynější verdikt netýká.

Karty Opencard se v Praze začaly vydávat na jaře 2007

Výběr událostí kolem karty Opencard (Obvodní soud pro Prahu 1 uvalil na hlavní město exekuci kvůli tomu, že nerespektovalo soudní nařízení, aby umožnilo firmě eMoneyServices, kontrolu systému):

Říjen 2005 - Rada hlavního města schválila informační strategii, jejíž součástí byl projekt čipových karet pro placení za MHD, v knihovnách, parkování a podobně.

12. dubna 2007 - Magistrát začal vydávat karty Opencard. Masový zájem o ně ale přišel až poté, co se od ledna 2009 stala jedinou možností, jak mít běžný roční kupon na MHD.

24. listopadu 2009 - Z auditu vypracovaného společností Nexia AP vyplynulo, že náklady na kartu neodpovídaly stavu projektu.

22. prosince 2009 - Další audit potvrdil výhrady předchozích kontrol; za hlavní riziko označil závislost projektu na vlastníkovi práv k systému, firmě Haguess.

12. února 2010 - Magistrát podepsal dodatek smlouvy s firmou Haguess. Společnost měla zajistit dalších 260.000 karet.

26. února 2010 - Na základě trestního oznámení zastupitelky Jany Ryšlinkové začala projekt Opencard prověřovat policie.

1. února 2011 - Praha převzala od firmy Haguess správu Opencard. Vlastníkem licenčních práv ale zůstal Haguess.

23. srpna 2011 - Policie obvinila kvůli Opencard bývalého ředitele magistrátního odboru informatiky Ivana Seyčka. O den později obvinění vyslechli další čtyři členové komise, která údajně v rozporu se zákonem vybrala na projekt servisního kartového centra Haguess.

3. dubna 2012 - Praha se dohodla s firmou Haguess na prodloužení platnosti Opencard.

Leden 2013 - Společnost eMoneyServices (EMS) převzala roli Haguessu v projektu Opencard.

26. března 2013 - Kvůli tomu, že v dubnu 2012 souhlasili s uzavřením dvou smluv na podporu Opencard s firmou Haguess za asi 74 milionů korun, začala policie stíhat nejprve deset, později 15 radních a úředníků.

19. března 2014 - Vznikla společnost Operátor Opencard, jejímž prostřednictvím chtěla Praha získat autorská práva k Opencard od EMS.

23. května 2014 - Praha odmítla nabídku společnosti EMS, která za licence ke kartě žádala 500 milionů korun.

20. března 2014 - Poslanecká sněmovna zřídila komisi, která prověřovala vyšetřování případu Opencard. Komise v lednu 2015 podala trestní oznámení na dozorující státní zástupkyni a policii. Policejní vyšetřování se podle komise odklonilo od původního trestního oznámení zastupitelky Ryšlinkové a bylo rozdrobeno na dílčí skutky.

28. května 2014 - Antimonopolní úřad uložil Praze nepravomocnou pokutu milion korun za smlouvy, které město uzavřelo s firmou Haguess v roce 2012 bez výběrového řízení. Už dříve dal úřad Praze pokutu 600.000 a Dopravnímu podniku půl milionu korun. Pokuty se týkaly smluv s firmou Haguess uzavřených v letech 2007 až 2009.

20. června 2014 - Městské státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na 15 současných i bývalých radních, včetně primátorů Bohuslava Svobody (ODS) a Tomáše Hudečka (TOP 09). Soud začal kauzu řešit v září 2015.

17. prosince 2014 - Vrchní soud pravomocně odsoudil někdejší úředníky za zvýhodnění Haguess. Nejpřísnější trest, 3,5 roku nepodmíněně, dostal bývalý ředitel odboru informatiky Seyček. Šéf hodnotící komise Jiří Chytil odešel s podmíněným trestem 1,5 roku odnětí svobody, další tři obžalované soud zprostil viny. Seyček i Chytil podali dovolání.

24. srpna 2015 - Firma EMS oznámila, že bude chtít po Praze, dopravním podniku a městské firmě Operátor Opencard celkem 654 milionů korun, a to mimo jiné za porušení licenčních smluv či poškozování dobrého jména firmy.

1. září 2015 - Operátor O2 získal od firmy EMS opční právo na Opencard. Praha oznámila, že převede správu a výběr jízdného pod dopravní podnik, který bude s O2 dál jednat.

17. září 2015 - Společnost EMS vyzvala Prahu, aby ukončila provoz Opencard. Důvodem jsou dluhy a údajná neschopnost hlavního města se o provoz karty postarat.

20. října 2015 - Firma EMS obvinila Prahu z toho, že při správě karty prostřednictvím firmy Operátor Opencard porušuje zákon o ochraně osobních údajů. Firma si rovněž stěžuje na to, že jí operátor neumožnil nahlédnout do systému Opencard. Město obvinění odmítlo.

9. prosince 2015 - Městský soud v Praze nařídil předběžným opatřením hlavnímu městu, aby umožnilo firmě EMS kontrolu systému Opencard i plnění všech licenčních smluv.

18. ledna 2015 - Obvodní soud pro Prahu 1 uvalil na hlavní město exekuci kvůli Opencard. Město podle soudu nerespektovalo soudní nařízení, aby umožnilo EMS kontrolu systému.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!