28. prosince 2010 11:43 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Očkování proti salmonele u slepic už nebude povinné, má se ušetřit

V Hongkongu se opět objevila nákaza virem H1N | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Hongkongu se opět objevila nákaza virem H1N | foto: Shutterstock

PRAHA Státní veterinární správa (SVS) v nadcházejícím roce zruší či sníží četnost některých povinných kontrol zdraví hospodářských a volně žijících zvířat. Umožňuje to lepšící se nákazová situace v zemi, informoval v úterý mluvčí SVS Josef Duben. Omezení kontrol má státu i chovatelům ušetřit minimálně 20 milionů korun.

Pouze dobrovolná bude v příštím roce například vakcinace slepic proti salmonelám. Nákazová situace v chovech je prý natolik příznivá, že umožňuje opuštění povinných kontrol.

U domácích prasat se bude namísto současné poloviny vyšetřovat pouze čtvrtina poražených prasat. Klasický mor prasat se totiž v Česku nevyskytuje, ubývá také zjištění protilátek u volně žijící černé zvěře. V oblastech, kde nebyly protilátky u divokých prasat zjištěny déle než půl roku, se budou vyšetřovat pouze tři procenta poražených prasat.

Liška (ilustrační foto)

V příštím roce také již nebudou chovatelé koní povinni nechat zvířata očkovat proti chřipce. V případě, že se zvíře zúčastní výstavy či závodů, povinnost vakcinace trvá.

Konec očkování lišek proti vzteklině

Letos naposledy byly v ČR vakcinovány lišky proti vzteklině. Nemoc se v zemi nevyskytuje od roku 2004. Omezeno bude také vyšetřování uhynulých a ulovených lišek. Vyšetřovány budou jen čtyři kusy na 100 kilometrů čtverečních. Vyšetřování zajíců na brucelózu a tularemii bude do budoucna prováděno jen na základě podezření na výskyt choroby, případně podle požadavků monitoringu.

Rok 2010 v obrazech

"Smyslem ´nové´ Metodiky kontroly zdraví zvířat, kterou Státní veterinární správa ČR vypracovala a ministerstvo zemědělství schválilo, je reflektovat zlepšující se nákazovou situaci a ušetřit peníze jak chovatelům, tak i ze státního rozpočtu," uvedl Duben.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.