31. března 2009 14:09 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Od dubna by mohlo být šrotovné i v Česku

PRAHA Návrhy protikrizových opatření vlády a ČSSD by sněmovna mohla schvalovat na své dubnové schůzi. Novinářům to dnes řekl místopředseda sociálních demokratů Milan Urban, stínový ministr průmyslu. Opozice se s koalicí sice shodla na společném postupu, dohoda o přesných opatřeních zatím není. Sociální demokracie bude trvat na šrotvném, ODS zase na snížení sociálního pojištění.

Potvrdil pondělní dohodu zástupců své strany a vládních stran, že ve sněmovně tento týden návrhy absolvují první čtení; poté mají být projednána ve zkráceném řízení. Na tom, která opatření mají být přijata, ale zatím dohoda podle Urbana není.

Místopředseda ČSSD nicméně uvedl, že všechna opatření mají mít dočasný charakter. Koncem roku by měla být vyhodnocena, zda splnila očekávání a tlumí dopady hospodářské krize, uvedl Urban.

ČSSD podle něj stále trvá na zavedení šrotovného za starý vůz při nákupu nového automobilu, na snížení dolní sazby daně z přidané hodnoty z devíti na šest procent, na zvýšení příspěvku v nezaměstnanosti nebo na daňových odpočtech na děti. ODS podle Urbana zase trvá na snéžení odvodů na sociální pojištění pro zaměstnavatele.

ČTK, Lidovky.cz