21. dubna 2011 10:39 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Odbory bouchly do stolu, opustily jednání o reformách

Demonstrace na pražském Palackého náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace na pražském Palackého náměstí. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Odboráři opustili jednání tripartity o reformách. S kabinetem se nedohodli na změně vládních reformních zákonů.

Novinářům to řekl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil. První protest zorganizují 21. května.

Čtěte také:


Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) dnešní postup odborů narušuje sociální dialog. Představitelé odborů současně vyzvali vládu, aby neprodleně svolala zasedání předsednictva tripartity. Na něm chtějí dojednat další způsob komunikace.

Reformy, které vláda tripartitě předkládá, podle nich totiž už vláda projednala. To prý svědčí o tom, že vláda nebere tripartitu vážně. Kdy by se zasedání předsednictva mělo uskutečnit, je podle nich na
premiérovi Petru Nečasovi (ODS). Pokud se nepodaří na předsednictvu tripartity dosáhnout dohody a vláda nezačne hledat konsenzus, nevylučují odbory ani stávku.

"Považuji to za závažný krok ze strany odborů," řekl ministr Drábek k jejich odchodu z tripartity. Odboráři podle něho dávají před jednáním přednost nátlakovým akcím. Vláda je však i nadále připravena s odbory jednat.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!