15. prosince 2010 11:27 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Odbory hrotí kampaň. 'Nutí nás podávat výpovědi,' stěžuje si lékař

Podle Lékařského odborového klubu hrozí kvůli nízkým platům odchody lékařů do ciziny a mimo obor zdravotnictví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle Lékařského odborového klubu hrozí kvůli nízkým platům odchody lékařů do ciziny a mimo obor zdravotnictví. | foto: Adéla Čabanová, Lidové noviny

PRAHA Kampaň Lékařského odborového klubu (LOK) "Děkujeme odcházíme" nabírá dramatických rozměrů. Odboráři vedeni PR agenturou Ewing Public Relations se snaží shromáždit co nejvíce výpovědí mladých lékařů, aby tak podpořili svůj tlak na vládu za zvýšení platů.

Serveru Lidovky.cz se ozval mladý lékař z Liberecka, který si stěžuje na enormní tlak, který na doktory odboráři vyvíjejí. Místopředsedkyně LOK Jana Vedralová však jakékoliv zastrašování odmítá.

Dále čtěte:


"Připadám si jako za bolševika," sdělil Lidovkám.cz lékař, který si z důvodu nálady na pracovišti nepřál být jmenován. "LOK zostřuje kampaň, u nás na oddělení to teď dospělo do situace, že buď dáme výpověď všichni nebo nikdo", stěžuje si. Jemu se však výpověď dávat nechce, s odboráři nesouhlasí, ale obává se problémů, které by jeho odmítnutí v kolektivu způsobilo.

Čtěte více:

Místopředsedkyně LOK Jana Vedralová odmítá, že by odboráři používali zastrašovací metody a k čemukoliv lékaře nutili. Jejich přesvědčování podle ní tkví pouze v tom, že lékařům vysvětlují důsledky jejich jednání: když smlouvu s nemocnicí ukončí, tak dále nezodpovídají za stav ve zdravotnictví, ale pokud zůstanou, ponesou veškerou zodpovědnost za to, co se stane.

Svoji připravenost podat k 31.12. 2010 výpověď , pokud nebudou požadavky požadavky lékařských odborů naplněny, podepsalo téměř tři tisíce lékařů.

"Budou mít víc práce, budou mít daleko víc služeb, takže budou překračovat ještě víc zákoník práce a mohou udělat jakékoliv pochybení, budou daleko víc strozí na pacienty, ti budou podávat stížnosti a budou se obracet na právníky a lékaři budou létat v průšvihách. To my říkáme zcela otevřeně, ale jako zastrašování to neberu," uvedla Vedralová.

Citové vydírání

Varuje i ministr Heger

Na nátlak LOK vůči lékařům upozornil v otevřeném dopise i ministr zdravotnictví Leoš Heger. Uvedl, že pokusy lékařských odborů byly zprvu jen teatrálně přehnané, ale daly se tolerovat jako folklór. Potom se ale podle něj ukázalo, že postup LOK a představitelů České lékařské komory "se nezastaví před ničím".

Objevily se podle něj výhrůžky lékařům, kteří se nechtěli k nátlakovým akcím připojit, a množí se zprávy o tom, jak jsou
svými kolegy v nemocnicích šikanováni.

"Signálů je tolik, že to již nelze považovat za ojedinělé zvěsti," uvedl ministr.

Podle lékaře však probíhá nábor "odcházejících" na hranici citového vydírání. "Používají argumenty typu: kdo není s námi, je proti nám a neustále mluví o solidaritě", stěžuje si doktor. "Stávkujícím Řekům jsme se smáli, a teď děláme v podstatě totéž," dodává.

Náborová kampaň odborů včera vrcholila v pražské Thomayerově nemocnici a v Motole. Kolik lékařů v Praze výpověd podá zatím není jasné.

Již podané výpovědi se scházejí v právní kanceláři, LOK-SČL oznámí 20. prosince, kolik z 16.000 lékařů z celé ČR výpověď skutečně podalo. Lékaři žádají až trojnásobek průměrného platu v zemi, nyní mají v průměru 50.000 korun za práci s přesčasy a službami, chtějí 70.000 korun základního platu bez služeb a přesčasů.

Mladí lékaři, které v tuzemsku většinou ještě neváže rodina, údajně chtějí odejít do zahraničí. Jazykové školy hlásí o třetinu vyšší zájem lékařů o pokročilou zkoušku z němčiny. Podle LOK-SČL ale většina lékařů chce zůstat v Česku, výpovědi mají jen dotlačit politiky, aby výdaje na zdravotnictví stouply a přesměrovaly se tak, aby zbylo víc na platy.