21. září 2009 11:32 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Odbory kývly na Janotův balíček, politici nad ním stále kroutí hlavou

Milan Štěch | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Štěch | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Současná podoba takzvaného Janotova úsporného balíčku je podle odborářů přijatelným kompromisem, stále ale mají výhrady vůči návrhu na snížení platů ve státní sféře o čtyři procenta, snížení podpory při narození dítěte a omezení podpory rodin s dětmi obecně.

"Došlo k pozitivnímu vývoji za těch zhruba čtyř pěti týdnů, co se ten balíček rodí. Výsledek je nyní jiný. Zejména po jednání na veletrhu v Brně došlo k posunu. Ten balíček je teď poměrně vyvážený," řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.

Na výdajové straně však má ČMKOS výhrady. Snížení platů státních zaměstnanců by podle Štěcha mělo dopad na podnikatelskou sféru a částečně by tak podlomilo poptávku a spotřebu. Odbory chtějí také důslednější dozor nad státními zakázkami, zejména v oblasti infrastruktury. "V této oblasti bují šedá ekonomika," řekl Štěch.

Politické strany nad úsporami většinou kroutí hlavou

Zástupci politických stran ještě v pátek vůči Janotovu návrhu úspor vyjádřili výhrady. Sociálním demokratům se nelíbí devět z celkových 26 navrhovaných bodů. Postrádají návrh na zvýšení důchodů, nesouhlasí se zvýšením spotřební daně na pohonné hmoty, zvýšení dolní sazby DPH na deset procent i zdvojnásobení daně z nemovitostí. Na straně výdajů nesouhlasí se škrty namířenými proti rodinám s dětmi, například se snížením porodného.

Žádnou radost ze seznamu návrhů nemá ani ODS. Nelíbí se jí poměr opatření na redukci výdajů a zvýšení daní, je prý nevyvážený. Na daních by se totiž mělo vybrat o 50 miliard korun navíc, výdaje se ale budou škrtat jen o 25 miliard. Občanským demokratů se nelíbí ani zavedení další sazby daně z příjmů fyzických osob.

KDU-ČSL je nespokojena například s krácení rodičovského příspěvku a porodného, chce větší zdanění hazardních her a loterií. Zcela spokojeni nejsou ani představitelé TOP 09. Zeleným se zase nelíbí krácení peněz na platy učitelů i omezování rodičovského příspěvku, úspory chce hledat v provozu státní správy, chce o pět procent krátit rozpočty sněmovny, Senátu a Kanceláře prezidenta republiky.

O úsporných opatřeních by v úterý nebo ve středu měli ještě jednat předsedové politických stran, ve čtvrtek pak Poslanecká sněmovna.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!