Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid -1 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Odbory kývly na Janotův balíček, politici nad ním stále kroutí hlavou

Milan Štěch | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Štěch | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Současná podoba takzvaného Janotova úsporného balíčku je podle odborářů přijatelným kompromisem, stále ale mají výhrady vůči návrhu na snížení platů ve státní sféře o čtyři procenta, snížení podpory při narození dítěte a omezení podpory rodin s dětmi obecně.

"Došlo k pozitivnímu vývoji za těch zhruba čtyř pěti týdnů, co se ten balíček rodí. Výsledek je nyní jiný. Zejména po jednání na veletrhu v Brně došlo k posunu. Ten balíček je teď poměrně vyvážený," řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.

Na výdajové straně však má ČMKOS výhrady. Snížení platů státních zaměstnanců by podle Štěcha mělo dopad na podnikatelskou sféru a částečně by tak podlomilo poptávku a spotřebu. Odbory chtějí také důslednější dozor nad státními zakázkami, zejména v oblasti infrastruktury. "V této oblasti bují šedá ekonomika," řekl Štěch.

Politické strany nad úsporami většinou kroutí hlavou

Zástupci politických stran ještě v pátek vůči Janotovu návrhu úspor vyjádřili výhrady. Sociálním demokratům se nelíbí devět z celkových 26 navrhovaných bodů. Postrádají návrh na zvýšení důchodů, nesouhlasí se zvýšením spotřební daně na pohonné hmoty, zvýšení dolní sazby DPH na deset procent i zdvojnásobení daně z nemovitostí. Na straně výdajů nesouhlasí se škrty namířenými proti rodinám s dětmi, například se snížením porodného.

Žádnou radost ze seznamu návrhů nemá ani ODS. Nelíbí se jí poměr opatření na redukci výdajů a zvýšení daní, je prý nevyvážený. Na daních by se totiž mělo vybrat o 50 miliard korun navíc, výdaje se ale budou škrtat jen o 25 miliard. Občanským demokratů se nelíbí ani zavedení další sazby daně z příjmů fyzických osob.

KDU-ČSL je nespokojena například s krácení rodičovského příspěvku a porodného, chce větší zdanění hazardních her a loterií. Zcela spokojeni nejsou ani představitelé TOP 09. Zeleným se zase nelíbí krácení peněz na platy učitelů i omezování rodičovského příspěvku, úspory chce hledat v provozu státní správy, chce o pět procent krátit rozpočty sněmovny, Senátu a Kanceláře prezidenta republiky.

O úsporných opatřeních by v úterý nebo ve středu měli ještě jednat předsedové politických stran, ve čtvrtek pak Poslanecká sněmovna.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.