Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Odbory mobilizují. K protestům se přidají i státní zaměstnaci

odbory, stávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy odbory, stávka | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Proti snižování mezd a propouštění budou 21. září demonstrovat nejen hasiči, policisté a civilní zaměstnanci armády. Nově se k nim přidal také vlivný Odborový svaz státních orgánů a organizací. Ten kritizuje plánované rozpočtové úspory, hlavně desetiprocentní redukci platů a propouštění.

"Odborový svaz státních orgánů a organizací považuje situaci za velmi vážnou. Vyzývá proto všechny zaměstnance veřejné správy a služeb včetně příslušníků bezpečnostních sborů, které odborový svaz zastupuje, k co největší účasti na demonstraci," uvedla pro Lidové noviny předsedkyně svazu Alena Vondrová.

Rozpočtovými škrty budou nejvíce postiženi právě zaměstnanci v resortu ministerstva vnitra, kterým hrozí také omezení výhod stanovených v zákoně o služebním poměru. "Obáváme se, že v souvislosti s navrhovanými finančními restrikcemi v rezortu ministerstva vnitra dojde ke snížení bezpečnosti, ochrany majetku, života a zdraví občanů, a to zásadním způsobem," dodala Vondrová.

Vondrová ví, co říká...
Slova Aleny Vondrákové plně podporuje i Jaroslava Holá z Nezávislého odborového svazu Policie České republiky. "Paní Vondrová si vidí velmi dobře do pusy a ví, co říká. Policie bude pro občany nedostupná, pokud dojde k opatřením, která plánuje pan ministr Kalousek," řekla Holá. Dojde totiž podle k ní k 'obrovskému odlivu policistů a hlavně těch starých a zkušených, kteří můžou něco těm mladým předat'.

Demonstrace by se podle prvních odhadů odborového svazu mohlo zúčastnit až 80 procent policejního sboru. "Policisté, kteří musí zajistit chod služby, samozřejmě budou sloužit. Všichni ostatní policisté se budou moci v době svého volna zúčastnit stávky," řekla LN Holá.

Zdravotnické odbory se definitivně rozhodnou až 13. září, jestli se ke stávce připojí, LN to sdělila místopředsedkyně Ivana Břeňková z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky.

Více o chystaných protestech čtěte v úterním vydání deníku 

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT MaR SENIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 45 000 - 60 000 Kč