15. září 2009 15:47 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Odbory nadávají na reformy, nelíbí se jim snižování daní podnikům

odbory, stávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy odbory, stávka | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Českomoravská konfederace odborových svazů varuje před rozsáhlým propouštěním kmenových zaměstnanců z podniků ohrožených hospodářskou krizí, což by podle odborářů mohlo způsobit nárůst nezaměstnanosti na úroveň deseti procent. Vyplývá to z odborářské analýzy ekonomické krize s prognózou na příští rok.

"Nyní lze očekávat, že při restrukturalizaci firem budou propouštěni právě kmenoví zaměstnanci," řekl předseda ČMKOS Milan Štěch. V první polovině letošního roku podle něj dostávali výpověď především agenturní pracovníci, což se ve statistikách zaměstnanosti zásadně neprojevilo. To nejhorší za stávajících legislativních podmínek tedy teprve přijde, uvedl.

Odbory: Za všechno může Topolánek a Janota

Situaci na trhu práce podle Štěcha zhoršují především opatření předchozí vlády Mirka Topolánka a současné úřednické vlády. Kritizoval například snížení odvodů sociálního pojistného pro zaměstnavatele, protože je uplatněno i pro podniky, které takovou pomoc nepotřebují, a žádná pracovní místa tak u nich toto opatření nezachrání. Tyto slevy ochudí podle odborářů státní rozpočet o 18 miliard korun.

"Tyto peníze by se měly využít tam, kde jsou konkrétně potřeba. Navíc tato opatření jsou bezpředmětná, jelikož důvodem nezaměstnanosti není drahá pracovní síla, ale nedostatek zakázek," řekl Štěch. Kritizoval také snížení sazby daně z příjmu právnických osob a další daňová opatření, která se podepíší na rozpočtu státu ztrátou 11 miliard korun.

Odboráři také nesouhlasí s navrhovaným zvýšením sazeb daně z přidané hodnoty, a to dolní z devíti procent na 11 a horní z 19 procent na 20. Tuto úpravu prosazuje kvůli snížení rozpočtového schodku na příští rok ministr financí Eduard Janota, pro sblížení sazeb DPH se vyslovila i končící Národní ekonomická rada vlády (NERV).

ČTK, Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?