14. května 2009 9:52 Lidovky.cz > Byznys > Státní pokladna

Odbory protestují proti minulé vládě

Odboráři věří, že náměstí zaplní více než 20.000 demonstrantů, řada jich má přijet ze zahraničí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odboráři věří, že náměstí zaplní více než 20.000 demonstrantů, řada jich má přijet ze zahraničí. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA V sobotu se na pražské Hradčanské náměstí sjede na 20 tisíc odborářů. Akce ale nebude namířena proti současné vládě premiéra Jana Fischera, ale poněkud kuriozně proti vládě minulé a zároveň "všem budoucím". Informoval o tom po setkání s premiérem Fischerem předseda Českomoravské konferedace odborových svazů a senátor za ČSSD Milan Štěch.

"Ujistil jsem ho (Fischera), že ta demonstrace není proti činnosti současné vlády, že není ani proti jejímu složení," uvedl Štěch. "Naše výhrady budou k chování předchozí vlády. K některým návrhům, které se týkaly zákoníku práce a důchodové reformy," vysvětlil.

"Chceme dát jasný signál, že nechceme, aby žádná vláda, která bude následovat po téhleté úřednické, přicházela s podobnými návrhy," řekl již dříe i místopředseda ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Demonstruje celá Evropa
Odboráři věří, že náměstí zaplní více než 20.000 demonstrantů, řada jich má přijet ze zahraničí. ČMKOS demonstraci uspořádá ve spolupráci s Evropskou odborovou konfederací (EOK) v rámci třídenní série podobných akcí. Dnes ji zahájí demonstrace v Madridu, v pátek se bude demonstrovat v Bruselu. V sobotu bude kromě Prahy dějištěm velké odborářské demonstrace i Berlín.

Fischer se hodlá se zástupci odborů setkávat pravidelně. Zatím ani nevyloučil možnost, že by se na sobotní demonstraci přišel osobně podívat.

Premiér chce se sociálními partnery jednat zejména o účinnosti státních opatření proti současné ekonomické krizi. "Shoda je na tom, že dominantním tématem přístupu ke krizi je sledování hodnocení vývoje zaměstnanosti," uvedl Fischer.

"Já jsem pana předsedu (Štěcha) ujistil v tom, že vláda bude velmi pečlivě analyzovat, jaký je dopad přijatých protikrizových opatření," dodal Fischer.

ČTK